Antalya İli, Manavgat İlçesi sınırları içerisinde bulunan Güzelyalı Kalesi, Side Antik Kentinin 18 km kuzeyinde, Güzelyalı Mahallesi Nizamyeri mevkii üzerinde, Manavgat Çayı’nın batısında yükselen 130 m rakımlı düz ve yayvan bir tepe üzerine MS 2. yüzyılda Roma Döneminde kurulmuş bir yerleşim yeridir. Yöre halkınca “Güzelyalı Kalesi” adıyla anılmaktadır. Kale yerleşimi 1.060 m² alan üzerine kurulmuştur.

Oymapınar’a hakim tahkimli bir tepe üzerinde kurulmuş olan Güzelyalı Kalesinde mimari yapı kalıntıları, tepenin güneyinde ve Oymapınar yönünde yoğunlaşmıştır. Kale, kumtaşı ve daha çok moloztaş kireç harcı ile yapılmıştır. Kalenin ayakta kalan duvarları takriben 2-3 m yüksekliğindedir. Yerleşimin içinde zeytinyağı üretim işliği ve iyi korunmuş bir değirmen taşı bulunmaktadır. Antik Pamfilya Bölgesinde yer alan yerleşimin Roma Döneminde Manavgat Çayı (Melas)’nın güvenliğini sağlamak amacıyla kurulduğu düşünülmektedir. Güzelyalı Kalesi, 2021 yılında Manavgat’ta meydana gelen orman yangınından etkilenmiş olup kurulu olduğu Nizamyeri mevkii tamamen yanmıştır.

Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Yazar: Deniz KAPLAN

Antalya il sınırları içerisinde 19 ilçede bilinen ve bilinmeyen kültür varlıklarının tanıtılması, tek bir envanterde toplanması amacıyla 2016 yılında başlatmış olduğum Antalya Kültür Mirası Projesi kapsamında kültür varlıklarımızı yerinde ziyaret ederek denizkaplan.net üzerinden sizlerle paylaşıyorum.

Yazı Hakkındaki Görüşleriniz:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korumalı İçerik!