Antalya ili Muratpaşa ilçesi sınırları içerisinde bulunan Hadrianus Kapısı, Antalya Kalesini çevreleyen surlar üzerinde Roma İmparatorluk Çağında yaptırılmış anıtsal kapılardan birisidir. Antalya’nın simge yapılarından olan halk tarafından Kale Kapısı, Mermer Kapı veya Üç Kapılar olarak anılan yapı, 130 yılında Roma İmparatoru Publius Aelius Traianus Hadrianus’un Antalya (Attaleia)’yı ziyareti sırasında ona hitaben yapılmıştır. Üç gözlü olan kapının Latince bir kitâbesi bulunmaktadır.

Hadrianus Kapısı, her iki yüzünde yüksek altlıklar üzerinde duran komposit başlıklı sütunlarla bezenmiş tek katlı bir kapıdır. Yaklaşık eşit boyutlara sahip kemerli 3 geçeneğe sahiptir. Kapı, her iki cephede bitkisel motiflerle kemer içlerinde ise içlerinde çiçek rozetleri bulunan kasetlerle süslenmiştir. Geçeneklerinde özgün taş kaplamaları kısmen korunan yapının orta geçeneğinin zemininde yer alan tekerlek çukurlukları bu geçeneğin antik çağda atlı araçlarının trafiğine yan geçeneklerin ise daha çok yaya trafiğine açık olduğunu göstermektedir.

Antalya Kalesi’nin savunma sisteminin İ.S. 10. yüzyıldaki dış tehditler nedeniyle güçlendirilmesi sonrası tamamen gözden kaybolan yapı, 20. yüzyıl başlarındaki sur yıkımı sırasında kenti doğudan ana girişi olarak yeniden düzenlenmiş, 1950’li yılların sonunda gerçekleştiren kazı ve restorasyon çalışması ile de günümüzdeki haline kavuşmuştur.

Adres:
Barbaros, Muratpaşa/Antalya

Koordinatlar:
36.88525, 30.70849

Konum:

Muratpaşa’da Görülmesi Gereken Kültür Varlıkları Haritası:

Fotoğraflar:

Hadrianus Kapısı
Hadrianus Kapısı
Hadrianus Kapısı
Hadrianus Kapısı
Hadrianus Kapısı
Hadrianus Kapısı
Hadrianus Kapısı
Etiketler: , , , , , , , , , , , , ,

Yazar: Deniz KAPLAN

Antalya il sınırları içerisinde 19 ilçede bilinen ve bilinmeyen kültür varlıklarının tanıtılması, tek bir envanterde toplanması amacıyla 2016 yılında başlatmış olduğum Antalya Kültür Mirası Projesi kapsamında kültür varlıklarımızı yerinde ziyaret ederek denizkaplan.net üzerinden sizlerle paylaşıyorum.

Yazı Hakkındaki Görüşleriniz:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korumalı İçerik!