Antalya ili Kemer ilçesi sınırları içerisinde bulunan Hayıtlıgöl Kaya Sığınağı, Beldibi mahallesinin kuzeybatısında Beldibi Mağarasının batısında kalan vadide konumlanmaktadır. Beldibi Mağarasından yaklaşık 8 km. uzaklıkta Arpalık mevkii’nde bulunan Hayıtlıgöl Kaya Sığınağının Paleolitik ve Epipaleolitik dönemde yerleşim gördüğü tespit edilmiştir. Hayıtlıgöl Kaya sığınağı, Beldibi çıkışında Antalya-Kemer Karayolu Orhan Büyükalp Tüneli’nin girişinden görülebilmektedir.

Prof.Dr. Enver Yaşar Bostancı tarafından Beldibi Mağarasında yapılan çalışmalar sırasında keşfedilen Hayıtlıgöl Kaya Sığınağı’nda herhangi bir yüzey araştırması ve kazı çalışması yapılmamıştır. Beldibi Mağarasına olan yakınlığı nedeniyle yerleşim alanı Paleolitik ve Epipaleolitik döneme tarihlendirilmiştir.

Adını Kemer ilçesinin Beldibi mahallesinde bulunan Hayıtlıgöl mevkii’nden alan sığınak yerleşimi hakkında detaylı bir araştırma bilgisi bulunmamaktadır. Hayıtlıgöl Kaya Sığınağı’nın altında İ.Ö. 8. yüzyılda Edremit Körfezi’nden gelen Aiol kolonileri tarafından kurulduğu tahmin edilen Lyrnas Antik Kentinin kalıntıları bulunmaktadır.

Adres:
Beldibi, Kemer/Antalya

Koordinatlar:
36.74561, 30.56077

Konum:

Fotoğraflar:

Hayıtlıgöl Kaya Sığınağı
Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Yazar: Deniz KAPLAN

Antalya il sınırları içerisinde 19 ilçede bilinen ve bilinmeyen kültür varlıklarının tanıtılması, tek bir envanterde toplanması amacıyla 2016 yılında başlatmış olduğum Antalya Kültür Mirası Projesi kapsamında kültür varlıklarımızı yerinde ziyaret ederek denizkaplan.net üzerinden sizlerle paylaşıyorum.

Yazı Hakkındaki Görüşleriniz:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korumalı İçerik!