Antalya ili Kaş ilçesi sınırları içerisinde bulunan Helenistik Mabet, Antiphellos Antik Kentinin batısında günümüzde Kaş ilçesi merkezinde MS 1-2. yüzyılda Helenistik Dönemde inşa edilmiş bir tapınak yapısıdır. Tapınak, Antiphellos Antik Kentinden günümüze ulaşan tek dini mimari örneğidir.

Helenistik Mabet üzerinde gerçekleştirilen kurtarma kazıları sonucunda yapının MS 1-2. yüzyılda tapınak olarak inşa edildiği 5. yüzyılda mezarlık, 6.-7. yüzyılda ise konut olarak kullanıldığı tespit edilmiştir. Alt kısımları en fazla 8 sıra yükseklikte korunmuş olup, düzgün kesme taşlardan inşa edilmiştir.

Yapı blokları hafif şişkin olup kenarları düzleştirilmiştir. Doğu tarafta oldukça belirgin olan dikey bir çizgi vardır. Blokların birbiri üzerine binmediği yerlerde duvarın daha geç dönemde genişletildiği ya da yenilendiği anlaşılmaktadır. Tek bir odadan oluşan Tapınağın hangi Tanrıya adandığı bilinmemektedir. Helenistik Mabet üzerinde, 2012 yılında Antalya Arkeoloji Müzesi tarafından yürütülen kurtarma kazılarında Doğu Roma (Bizans) katmanında 3 çocuk, başka bir mezarda bir olmak üzere toplam 4 çocuk iskeleti ile çocuklardan birinin boynunda asılı halde bir de madalyon gün ışığına çıkartılmıştır.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , ,

Yazar: Deniz KAPLAN

Antalya il sınırları içerisinde 19 ilçede bilinen ve bilinmeyen kültür varlıklarının tanıtılması, tek bir envanterde toplanması amacıyla 2016 yılında başlatmış olduğum Antalya Kültür Mirası Projesi kapsamında kültür varlıklarımızı yerinde ziyaret ederek denizkaplan.net üzerinden sizlerle paylaşıyorum.

Yazı Hakkındaki Görüşleriniz:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korumalı İçerik!