Antalya ili Konyaaltı ilçesi sınırları içerisinde bulunan Herakles Kabartması, Antik Likya Bölgesinin doğusunda Üçoluk Mahallesi Ballık mevkiinde Antik Dönemde ana kaya üzerine yerel işçilikle yapılmış bir kabartmadır. Kabartmanın niteliği ve önemi hakkında bir bilgi bulunmamaktadır. Kabartmanın bulunduğu Ballık mevkii’nin Kavak Dağı zirvesinde konumlanan Mnara Antik Kenti’ne ait bir kült/adak merkezi olduğu düşünülmektedir.

Herakles Kabartması, yerel işçilik tekniği ile ana kaya üzerine yapılmıştır. Kabartmanın yapıldığı dönemde heykeltraş tekniği bilgisi olmayan birisi tarafından kaya üzerine işlendiği anlaşılmaktadır. Sağ elinde tuttuğu sopa ile Herakles tasviri olduğu anlaşılan kabartma sol elinde sopayla avladığı bir hayvanı tutmaktadır. Herakles Kabartması ve bulunduğu Ballık mevkii, 2015 yılında I. derece Arkeolojik Sit Alanı ilan edilerek koruma altına alınmıştır.

Yunan mitolojisinde Herakles, Roma Mitolojisi’nde Herkül, Zeus ile Miken kralının kızı Alkmene’nin oğludur. Kadına aşık olan Zeus ona kocası kılığında yaklaşmıştır. Herakles’in Zeus’un çocuğu olduğunu anlayan Hera, önce Zeus’u oyuna getirerek ona Perseus kavminden ilk doğanın hükümdar olacağını yemin ettirmiş sonra da kuzeni Eurystheus’u önce doğurtarak Herakles’in daha doğmadan önce taht hakkını elinden almış, onunla sürekli uğraşmış ve ölümüne neden olmuştur.

Adres:
Üçoluk, Konyaaltı/Antalya

Koordinatlar:
36.69184, 30.43531

*Not: Bu yazıda Kültür Varlığı’nın tahribata uğramaması adına gerçek GPS/Koordinat bilgisi ve konumu paylaşılmamıştır.

Konum:

Fotoğraflar:

Herakles Kabartması
Herakles Kabartması
Herakles Kabartması
Herakles Kabartması
Herakles Kabartması
Herakles Kabartması
Etiketler: , , , , , , , , , , , ,

Yazar: Deniz KAPLAN

Antalya il sınırları içerisinde 19 ilçede bilinen ve bilinmeyen kültür varlıklarının tanıtılması, tek bir envanterde toplanması amacıyla 2016 yılında başlatmış olduğum Antalya Kültür Mirası Projesi kapsamında kültür varlıklarımızı yerinde ziyaret ederek denizkaplan.net üzerinden sizlerle paylaşıyorum.

Yazı Hakkındaki Görüşleriniz:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korumalı İçerik!