Antalya ili Muratpaşa ilçesi sınırları içerisinde bulunan Hıdırlık Kulesi, Hadrianus Kapısı’yla birlikte Roma İmparatorluk Çağından günümüze Antalya’da büyük oranda sağlam kalmış ve özgün olarak ulaşmış iki yapıdan bir tanesidir. İ.S. 1. yüzyılda inşa edilen Hıdırlık Kulesi, adını günümüzde çevresindeki yeşil alanda kutlanmaya devam edilen Hıdırellez şenlikleri ile bağlantılı olarak Antalya’nın Türk topraklarına dahil olması sonucunda almıştır.

Hıdırlık Kulesi, özgün hali ile kent surlarının dışında anıtsal bir mezar binası olarak inşa edilmiştir. Kent nüfusunun Erken Bizans Dönemi’ndeki göçlerle artması, sur duvarlarının kentin bu bölümünde genişletilmesini ve Hıdırlık Kulesi’nin kent surlarına bağlı bir savunma kulesine dönüşmesini beraberinde getirmiştir.

Üst katı okçu ve mancınık alanı olarak düzenlenen, alt katı da şapel olarak kullanılan Hıdırlık Kulesi’nin bu işlevi 19. yüzyıla kadar sürmüştür. 1950’li yıllara kadar T.C. Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin malzeme deposu olarak kullanılan Kule, günümüzde sınırlı sürelerde düzenlenen kültürel ve sanatsal etkinliklerde ziyarete açılmaktadır.

Adres:
Kılınçarslan, Muratpaşa/Antalya

Koordinatlar:
36.881168, 30.703610

Konum:

Muratpaşa’da Görülmesi Gereken Kültür Varlıkları Haritası:

Fotoğraflar:

Hıdırlık Kulesi
Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Yazar: Deniz KAPLAN

Antalya il sınırları içerisinde 19 ilçede bilinen ve bilinmeyen kültür varlıklarının tanıtılması, tek bir envanterde toplanması amacıyla 2016 yılında başlatmış olduğum Antalya Kültür Mirası Projesi kapsamında kültür varlıklarımızı yerinde ziyaret ederek denizkaplan.net üzerinden sizlerle paylaşıyorum.

Yazı Hakkındaki Görüşleriniz:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korumalı İçerik!