Antalya ili Kepez ilçesi sınırları içerisinde bulunan Honaz Kalesi, Duacı mahallesi yakınlarında Koca Kalesi’nin 2 km. batısında makilik bir arazi üzerinde günümüze ulaşan temeliyle 1.545,07 m²’lik bir alan üzerine inşa edilmiş 70X28 m. boyutlarında Bizans İmparatorluk Çağında kale-çiftlik yerleşimi olarak kullanılmış bir yapı grubudur. HGM kayıtlarında Honaz Kalesi olarak adlandırılmıştır.

Günümüze sadece temel duvarları ulaşan Honaz Kalesi’nin çiftlik, konut, işlik, ahır ve depo olarak kullanıldığı düşünülmektedir. Makilik arazi şartlarından dolayı Kale yerleşiminin planı ve özellikleri hakkında net bir bilgi bulunmamaktadır. Honaz Kalesi’nin girişinde ana kaya içerisine açılmış Khamosorion tipinde kapağı olmayan bir mezar bulunmaktadır. İç mekanları makilik nedeniyle belli olmayan Koca Kalesi’nin yer yer ayakta kalmış duvar kalıntıları yapının büyüklüğü hakkında bilgi vermektedir.

Adres:
Duacı, Kepez/Antalya

Koordinatlar:
36.97321, 30.652

*Not: Bu yazıda Kültür Varlığının tahribata uğramaması adına gerçek GPS/Koordinat bilgisi ve konumu paylaşılmamıştır.

Konum:

Fotoğraflar:

Honaz Kalesi
Honaz Kalesi
Honaz Kalesi
Honaz Kalesi
Honaz Kalesi
Honaz Kalesi
Honaz Kalesi
Honaz Kalesi
Honaz Kalesi
Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Yazar: Deniz KAPLAN

Antalya il sınırları içerisinde 19 ilçede bilinen ve bilinmeyen kültür varlıklarının tanıtılması, tek bir envanterde toplanması amacıyla 2016 yılında başlatmış olduğum Antalya Kültür Mirası Projesi kapsamında kültür varlıklarımızı yerinde ziyaret ederek denizkaplan.net üzerinden sizlerle paylaşıyorum.

Yazı Hakkındaki Görüşleriniz:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Top
error: Korumalı İçerik!