Antalya ili Muratpaşa ilçesi sınırları içerisinde bulunan İki Kapılı Han, Osmanlı Devleti Döneminde Pazar Hamamı’nın batısında kalan bölge üzerine 19. yüzyılda yaptırılmıştır. Yapının kim tarafından yaptırıldığı ve yapım tarihi hakkında bir bilgi bulunmamaktadır. Yapının yapım tarihine ilişkin tek belge Han’ın batı bloğunda yer alan dükkanların birinin üzerinde bulunan Avusturyalı bir sigorta şirketine ait 1860 tarihli metal sigorta levhasıdır.

Tek Kapılı Han ile birleşik olan İki Kapılı Han’ın dikdörtgen planlı bir planı vardır. Kuzey ve batısında 11 adet iki katlı, doğu kanadında ise tek katlı 12 adet mekân bulunmaktadır. Büyük avlusunda ise hemen hemen bütün hanlarda ortak olarak gözlemlenen su kuyusu bulunmaktadır. İki Kapılı Han, günümüzde Antalya’yı ziyaret eden ziyaretçiler için alışveriş ve kültür alanları olarak kullanılmaktadır.

Adres:
Balbey, Muratpaşa/Antalya

Koordinatlar:
36.88738, 30.7062

Konum:

Muratpaşa’da Görülmesi Gereken Kültür Varlıkları Haritası:

Fotoğraflar:

İki Kapılı Han
Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Yazar: Deniz KAPLAN

Antalya il sınırları içerisinde 19 ilçede bilinen ve bilinmeyen kültür varlıklarının tanıtılması, tek bir envanterde toplanması amacıyla 2016 yılında başlatmış olduğum Antalya Kültür Mirası Projesi kapsamında kültür varlıklarımızı yerinde ziyaret ederek denizkaplan.net üzerinden sizlerle paylaşıyorum.

Yazı Hakkındaki Görüşleriniz:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korumalı İçerik!