Antalya ili Muratpaşa ilçesi sınırları içerisinde bulunan İmaret Medresesi, Kaleiçi’nde ve Yivli Minare’nin karşısında konumlanmaktadır. Kuzey-doğu, güney-batı yönünde uzanan dikdörtgen bir oturum alanı üzerine inşa edilmiştir. Onarım öncesi belirlemelere göre açık avlulu, revaklı ve dört eyvanlı olduğu anlaşılan yapı ağır bir onarımdan geçirilmiş ve birçok özgün ayrıntısı ortadan kalkmıştır.

İmaret Medresesi’nin kitâbesi tahrip olmuş olup yapının inşa tarihi şehrin Selçuklu Sultanı I. Gıyâseddin Keyhüsrev tarafından ilk fetih yıllarına kadar inen ve muhtemelen I. İzzeddin Keykâvus ve I. Alâeddin Keykubad zamanında asıl karakterini kazanmış, 13. yüzyılın ikinci yarısında da kullanıldığı bilinen bir Selçuklu Sarayı olduğu tahmin edilmektedir.

Adres:
Selçuk, Muratpaşa/Antalya

Koordinatlar:
36.88732, 30.70553

Konum:

Muratpaşa’da Görülmesi Gereken Kültür Varlıkları Haritası:

Fotoğraflar:

İmaret Medresesi
Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Yazar: Deniz KAPLAN

Antalya il sınırları içerisinde 19 ilçede bilinen ve bilinmeyen kültür varlıklarının tanıtılması, tek bir envanterde toplanması amacıyla 2016 yılında başlatmış olduğum Antalya Kültür Mirası Projesi kapsamında kültür varlıklarımızı yerinde ziyaret ederek denizkaplan.net üzerinden sizlerle paylaşıyorum.

Yazı Hakkındaki Görüşleriniz:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korumalı İçerik!