Antalya İli, Aksu İlçesi sınırları içerisinde bulunan İnönü Tepesi, Kemerağzı yolu üzerinde Karaçallı Tepesinin takriben 2.25 km güneyinde konumlanan yayvan şekilli bir tepedir. İnönü Tepesi, MÖ 5. Yüzyılda Roma Döneminde Perge Antik Kenti için taş ocağı olarak kullanılmış olup tepenin altında Eski Taş Çağı (Paleolitik) ile Roma Döneminde iskan edilmiş mağaralar bulunmaktadır.

İnönü Tepesi altında traverten oluşumu sırasında meydana gelen mağaralar, Güzeloba’da tespit edilen kaya sığınakları ile benzerlik göstermektedir. İnönü Tepesi çevresinde yapılan yüzey araştırmalarında tepenin bir bölümünün Antik Dönemde taş ocağı olarak kullanıldığı tespit edilmiştir. Taş Ocağı’nın Karaçallı Tepesi ile Malaş’ta bulunan ocaklar ile birlikte (MÖ 5.-3. Yüzyıl) aynı dönemde açıldığı düşünülmektedir. İnönü Tepesi altında yer alan mağaranın yüzeyinde Roma Dönemine ait kiremit ve seramik parçaları bulunmaktadır.

Adres:
Kemerağzı Mahallesi, Aksu/Antalya

Ziyaret Tarihi:
29.10.2021

Kaynaklar:
İnönü Tepesi ile ilgili bilgiler; T.C. Antalya Valiliği tarafından hazırlatılan Antalya Kültür Envanteri kitabından alınmıştır.

Fotoğraflar:

Etiketler: , , , , , , , , , , , , ,

Yazar: Deniz KAPLAN

Antalya il sınırları içerisinde 19 ilçede bilinen ve bilinmeyen kültür varlıklarının tanıtılması, tek bir envanterde toplanması amacıyla 2016 yılında başlatmış olduğum Antalya Kültür Mirası Projesi kapsamında kültür varlıklarımızı yerinde ziyaret ederek denizkaplan.net üzerinden sizlerle paylaşıyorum.

Yazı Hakkındaki Görüşleriniz:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korumalı İçerik!