Antalya ili Muratpaşa ilçesi sınırları içerisinde bulunan İttihat ve Terakki Mektebi, I. Dünya Savaşı’nın sürdüğü 1915–1916 yıllarında Antalya Mutasarrıfı Sabur Sami Paşa tarafından yaptırılmıştır. Antalya’da halk arasında “Gazi Mimar Kemal Okulu” adıyla bilinmektedir. Okul, Elmalı Mahallesi sınırları içinde, Şehit Binbaşı Cengiz Toytunç Caddesi üzerindedir. Okul binası günümüzde Hükümet Konağı olarak T.C. Antalya Valiliği tarafından kullanılmaktadır.

Okulun arsasını Kadıpaşalar lâkabı ile bilinen İbradı’lı bir aile bağışlamıştır. Sabur Sami Paşa, okulun inşaat işlerinde zamanın inşaat askerlerinden) faydalanmıştır. Yapımı bittiğinde, “İttihat ve Terakki Mektebi” adını alan okulun doğu cephesindeki duvara konulan kitabede, eski Türkçe ile “İttihat ve Terakki Mektebi 1331” yazılıdır.

1919 yılında I. Dünya Savaşı’nın bitiminde okulun batı kısmı İtalyanlar tarafından önce kışla ve cephanelik olarak kullanılmıştır. Bir süre sonra da tamamı işgal edilerek okul, İtalyanlarca askeri birlik kışlası olarak kullanılmıştır. Bu işgal üzerine öğrenciler ve okul idaresi günümüzde Askerlik Şubesi karşısındaki “Debboy” (Kışla) adı verilen bir binaya taşınmıştır. İtalyanlar 5 Temmuz 1921’de Antalya’dan çekilince okul eski binasına taşınarak “İttihat ve Terakki Numune Mektebi” adı altında öğretimine devam etmiştir.

Cumhuriyet’in ilanından sonra yalnızca 4 ve 5. sınıfları bulunan ve sadece erkek öğrencileri kabul ettiği için “Gazi Erkek Mektebi” olan okulun adı, 1925 yılından itibaren kız öğrenciler de alınmaya başlayınca “Gazi Mustafa Kemal” olarak değiştirilmiştir. 3 Şubat 1988 tarihinde çıkan bir yangında çatısının bir bölümü yanınca bina, eski görünümü bozulmadan yeniden onarılmıştır. Okul, Erken Cumhuriyet Dönemi Mimarisi’ni içeren bir yapı olması nedeniyle 1997 yılında Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu kararıyla koruma altına alınmıştır. Taşınmaz Kültür Varlıklarının Korunmasına Ait Katkı Payı kullanılarak restorasyon ve basit onarımları gerçekleştirilen bina, 2007 yılından günümüze Hükümet Konağı olarak T.C. Antalya Valiliği tarafından kullanılmaktadır.

Adres:
Elmalı, Muratpaşa/Antalya

Koordinatlar:
36.88808, 30.70261

Konum:

Muratpaşa’da Görülmesi Gereken Kültür Varlıkları Haritası:

Fotoğraflar:

İttihat ve Terakki Mektebi (T.C. Antalya Valiliği)
Etiketler: , , , , , , , , , , , ,

Yazar: Deniz KAPLAN

Antalya il sınırları içerisinde 19 ilçede bilinen ve bilinmeyen kültür varlıklarının tanıtılması, tek bir envanterde toplanması amacıyla 2016 yılında başlatmış olduğum Antalya Kültür Mirası Projesi kapsamında kültür varlıklarımızı yerinde ziyaret ederek denizkaplan.net üzerinden sizlerle paylaşıyorum.

Yazı Hakkındaki Görüşleriniz:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korumalı İçerik!