Antalya İli, Alanya İlçesi sınırları içerisinde bulunan Justinianopolis Antik Kenti, Antik Kilikya Bölgesinin batısında Alanya’nın 35 km kuzeybatısında, Karaburun Mevkii üzerinde, denize doğru uzanarak küçük bir çıkıntı yapan yarım adanın üzerinde ve batı düzlüğünde Roma Döneminde kurulmuş bir liman kentidir. Antik kaynaklarda adı “Cibyra-Minor” olarak geçen kent Doğu Roma (Bizans) Döneminde Justinianopolis adını almıştır.

Justinianopolis’in 500 m güneyinde yer alan Tuz Adası üzerinde su sarnıçları ve mezar yapıları bulunmaktadır. Tuz Adası ayrıca taş ocağı olarak kullanılmıştır. Karaburun Mevkii üzerinde hamam, sur duvarı, su kemeri, konutlar, sarnıçlar ve rıhtım izleri kente ait görülebilir bazı kalıntılardır. Justinianopolis Antik Kenti ve Karaburun Mevkii çevresi 1990-1999 yıllarında yapılan düzenlemelerle I. II. ve III. Derece Arkeolojik Sit Alanı ilan edilerek koruma altına alınmıştır.

Etiketler: , , , , , , , , , , , ,

Yazar: Deniz KAPLAN

Antalya il sınırları içerisinde 19 ilçede bilinen ve bilinmeyen kültür varlıklarının tanıtılması, tek bir envanterde toplanması amacıyla 2016 yılında başlatmış olduğum Antalya Kültür Mirası Projesi kapsamında kültür varlıklarımızı yerinde ziyaret ederek denizkaplan.net üzerinden sizlerle paylaşıyorum.

error: Korumalı İçerik!