Antalya ili Muratpaşa ilçesi sınırları içerisinde bulunan Kadın Yarı Kanyonu, Antalya falezleri üzerinde denizden 35 m. yükseklikte 100. yıl caddesinden denize kadar uzanan ve derinliği yer yer değişen deniz kısmında oldukça derinleşen bitki örtüsüyle dikkat çeken bir fay hattıdır. Antalya halkı tarafından Kadın Yarı olarak bilinen küçük kanyon ayrıca Sultan Yarı ve Kadın Deresi adıyla da tanınmaktadır. Kanyon, Antalya’da hüküm süren Tekelioğulları döneminde Kadınlara yönelik uygulanan bir ceza yönteminden dolayı Kadın Yarı olarak anılmaktadır.

Antalya yöresinde Tekelioğulları’nın hüküm sürdüğü dönemlerde günah işleyen kadınlar, kısa ve göstermelik bir yargılanmadan sonra bir kedi ile birlikte çuvala konularak bu uçurumdan aşağı atılmıştır. Çuvala kadının yanı sıra bir kedi konulmasının sebebi ise kedinin de nankör bir canlı olduğu inancı taşınmasından kaynaklanmıştır. Giritli Fatma adlı bir hayat kadını aşırı hareketleri nedeniyle Kadın Yarı’ndan aşağıya atılmış fakat ölmediği için hayatı bağışlanmıştır. Bu olaydan sonra bu ceza şekline son verilmiştir.

Kadın Yarı Kanyonu üzerinde Geç Osmanlı döneminde inşa edilen, 16.50 m. uzunluğa 5 m. genişliğe sahip tek kemerden oluşan Tarihi Kadın Yarı Köprüsü bulunmaktadır. Kadın Yarı Köprüsü, 2020-2021 yılları arasında T.C. Karayolları 13. Bölge Müdürlüğü tarafından restore edilmiştir.

Adres:
Kışla, Muratpaşa/Antalya

Koordinatlar:
36.88556, 30.69888

Konum:

Muratpaşa’da Görülmesi Gereken Kültür Varlıkları Haritası:

Fotoğraflar:

Kadın Yarı Kanyonu
Kadın Yarı Kanyonu
Kadın Yarı Kanyonu
Etiketler: , , , , , , , , , , , , , ,

Yazar: Deniz KAPLAN

Antalya il sınırları içerisinde 19 ilçede bilinen ve bilinmeyen kültür varlıklarının tanıtılması, tek bir envanterde toplanması amacıyla 2016 yılında başlatmış olduğum Antalya Kültür Mirası Projesi kapsamında kültür varlıklarımızı yerinde ziyaret ederek denizkaplan.net üzerinden sizlerle paylaşıyorum.

Yazı Hakkındaki Görüşleriniz:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korumalı İçerik!