Antalya ili Kaş ilçesi sınırları içerisinde bulunan Kaputaş Kanyonu, Bezirgan-Sarıbelen mevkii üzerinden başlayarak Kaş-Kalkan Karayoluna kadar devam eden Kaputaş Çayının vadiyi aşındırması ile oluşmuş, vadi çıkışında dünyanın en güzel cep plajlarından birisi olarak kabul edilen aynı isme sahip Kaputaş Plajını oluşturan 635 m rakımdan denize inen 2.76 km uzunluğa sahip bir kanyondur.

Kanyon çıkışında bulunan Kaputaş Plajı, Türkiye’deki yaz turizminin en gözde alanlarından biridir. Plaj her yıl on binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlamaktadır. Plaj jeolojik olarak dünyada eşine az rastlanır bir oluşuma sahiptir. Kelebekler Vadisi gibi bir aşınma şekline sahip plajın nasıl oluştuğuna dair yapılan araştırmalar, karstik kayaçların aşınmasına işaret etmektedir. Kaputaş; vadi ağzı yani kapıya benzeyen taşlı yer şekli demektir. Eski Türkçede kapı kelimesi kapu şeklinde telaffuz edilmiştir. Plaja bu ismin verilmiş olmasının sebebi Kaputaş’ın bulunduğu vadiyi ikiye ayırarak tıpkı bir kapı gibi yükseltiyi ikiye bölmesidir.

Kaputaş Kanyonu içinden geçen Kaputaş Çayı tarafından aşındırılan yükselti zamanla derin bir vadi meydana getirmiştir. Karstik kayaçlar sebebiyle su yalnızca çay vasıtasıyla değil kayaçlardan sızarak plaja ulaşmıştır. Böylelikle mineral tabakalar ile temas eden su hızını da bırakarak denize ulaştığı için Kaputaş Plajı’nın suyu turkuaz renktedir. Kaputaş Plajı derinlikten ziyade özellikle vadi tarzı bir plaj olduğundan dalgalıdır. Yer yer yan bölge kayaçlarının da etkisiyle akıntılar şiddetli hâle gelir. Kıyıdan itibaren taşlı yüzey deniz altı yaşamının kıyıdan hemen sonra yoğun olarak başlamasını sağlamıştır. Bu yönüyle Çıralı kumsalı ile benzer özellikler gösterir.

Kaputaş Kanyonu, ICT Canyoning tarafından 2018 yılında kanyon sporcularının emniyetli geçişler yapabilmesi için AIC standartlarına göre kalıcı boltlanmıştır. 635 m rakımdan deniz seviyesine inen kanyon toplamda 22 ip inişi ve çoğunlukla şelale inişlerinden oluşmaktadır. En yüksek iniş 30 m’dir. Yazın kuru olan kanyon, kışın suludur. 1928-1945 yılları arasında T.C. Karayolları 13. Bölge Müdürlüğü tarafından Kaputaş Kanyonu ile Plaj arasından Kaş-Kalkan Karayolu açılmış olup bu çalışmalarda 4 işçi hayatını kaybetmiştir.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , ,

Yazar: Deniz KAPLAN

Antalya il sınırları içerisinde 19 ilçede bilinen ve bilinmeyen kültür varlıklarının tanıtılması, tek bir envanterde toplanması amacıyla 2016 yılında başlatmış olduğum Antalya Kültür Mirası Projesi kapsamında kültür varlıklarımızı yerinde ziyaret ederek denizkaplan.net üzerinden sizlerle paylaşıyorum.

Yazı Hakkındaki Görüşleriniz:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korumalı İçerik!