Antalya ili Konyaaltı ilçesi sınırları içerisinde bulunan Kapuz Boğazı, Güver Kanyonu çıkışında vadi girişini oluşturan boğaz bölümüdür. Kapuz Kanyonu içinden Karaman Çayı, Güver Çayı ve Gürkavak Çayı geçmektedir. Bu akarsuların geçtiği noktalarda benzersiz bir manzara oluşmaktadır. Kapuz Boğazından başlayarak Güver Kanyonunu içine alan Kanyon hattı 5 km., derinliği ise 100 m.’dir.

Suyun traverten araziyi aşındırması sonucunda Kanyonun yaklaşık 1 milyon yılda oluştuğu tahmin edilmektedir. Rengârenk çiçekleri, yemyeşil ağaçları, balıkları, yengeçleri ve kuşlarıyla bir masal diyarını andıran kanyon, bu yönüyle ziyaretçilerine huzur verir. Kapuz ve Güver Kanyonları, Romalılar tarafından Avrupa’ya götürülen ve saf ırk olarak yalnızca ülkemizde bulunan Alageyiklere de ev sahipliği yapmaktadır.

T.C. Devlet Su İşleri 13. Bölge Müdürlüğü tarafından Karaman Çayı’nda taşkın önleme amaçlı olarak Kapuz Kanyonu içerisine düşük kotlu bent inşa etmiştir. DSİ benti nedeniyle Kapuz Boğazında 3-4 m.’lik göl alanı oluşmuştur. DSİ benti aynı zamanda küçük bir su dağıtım regülatörü ile sulama amaçlı inşa edilmiş olup tüm Aşağı Karaman Köyü sahasının tarımsal sulaması için işlev görmektedir.

Adres:
Aşağıkaraman, Konyaaltı/Antalya

Koordinatlar:
36.93403, 30.57381

Konum:

Fotoğraflar:

Kapuz Boğazı
Kapuz Boğazı
Kapuz Boğazı
Kapuz Boğazı
Kapuz Boğazı
Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Yazar: Deniz KAPLAN

Antalya il sınırları içerisinde 19 ilçede bilinen ve bilinmeyen kültür varlıklarının tanıtılması, tek bir envanterde toplanması amacıyla 2016 yılında başlatmış olduğum Antalya Kültür Mirası Projesi kapsamında kültür varlıklarımızı yerinde ziyaret ederek denizkaplan.net üzerinden sizlerle paylaşıyorum.

Yazı Hakkındaki Görüşleriniz:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korumalı İçerik!