Antalya ili Muratpaşa ilçesi sınırları içerisinde bulunan Karamolla Mescidi, Anadolu Selçuklu Devleti Döneminde Antalya Kalesi içerisine yaptırılmış tek kubbeli ve kare planlı bir mescid’dir. Antalya Kalesi Kaleiçi Kocatepe Sokak’ta bulunan Karamolla Mescidi, sade yapısına rağmen güzelliği ile göz kamaştırmaktadır.

Makbule Mescidi veya Makbule Camii olarak da adlandırılan ve kitâbesi bulunmayan Karamolla Mescidi’nin yapım tarihi bilinmemektedir. Teke Livasına ait H.937 / M.1530-31 tarihli, vakıf kayıtlarında kayıtlı olan binanın sahibinin Makbul Ağa olduğu tespit edilmiştir. Moloz taştan inşa edilen mescit, kare planlı olup kasnaksız kubbeli ve üzeri alaturka kiremit ile kaplıdır. Karamolla Mescidi 1998 yılında onarılmıştır.

Adres:
Kocatepe, Muratpaşa/Antalya

Koordinatlar:
36.88461, 30.70698

Konum:

Muratpaşa’da Görülmesi Gereken Kültür Varlıkları Haritası:

Fotoğraflar:

Karamolla Mescidi
Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Yazar: Deniz KAPLAN

Antalya il sınırları içerisinde 19 ilçede bilinen ve bilinmeyen kültür varlıklarının tanıtılması, tek bir envanterde toplanması amacıyla 2016 yılında başlatmış olduğum Antalya Kültür Mirası Projesi kapsamında kültür varlıklarımızı yerinde ziyaret ederek denizkaplan.net üzerinden sizlerle paylaşıyorum.

error: Korumalı İçerik!