Antalya ili Aksu ilçesi sınırları içerisinde bulunan Karaöz Cebel Camii, Selçuklu Devleti döneminde yaptırılmış olup Camii’nin kitâbesi olmadığı için yapım yılı ve kim tarafından yaptırıldığına dair bir bilgi bulunmamaktadır. 800 yıllık bir geçmişe sahip olan Selçuklu Çağı dikdörtgen formlu Camii mimarisi ve dokusuna sahip olan ve yapımında düzgün kesme blok taşlar kullanılan Camii’de minare yapısı bulunmamaktadır.

Yıllar içerisinde çeşitli onarımlar geçiren Cebel Camii’nin çatısı kırma çatı haline getirilip marsilya kiremiti ile örtülmüştür. Cebel Camii moloz yığma taştan sonrasında ise geniş duvardan yapılmış olup dört duvarında ikişer dikdörtgen, üzeri kemerli içten dışarıya doğru daralan büyük pencereleri vardır. Camii’nin giriş kısmı kuzeyde bulunmaktadır. Kapı’nın üzerinde moloz yığma taştan yapılmış yan yana kare duvar şeklinde direkler vardır. Camii tavanını içten dört ahşap direk taşımaktadır. Sonradan yapılan Camii’nin tavanı düz ahşaptan yapılmış olup işlemesizdir. Camii’nin güney duvar çevresinde ortası yarım daire şeklinde kesme taşlardan yapılmış dikdörtgen çerçeve içerisinde mihrap’ı bulunur. Camii restorasyonu sırasında eski minber yerine ahşaptan yeni bir minber yapılmıştır.

Aksu ilçesine bağlı Karaöz mahallesi Pazarönü mevkii üzerinde bulunan Karaöz Cebel Camii avlusunda yer alan Selçuklu döneminin izlerini taşıyan tarihi mezarlık ile birlikte tescil edilmiştir. İbadete açık olan Cebel Camii, Aksu Müftülüğüne bağlı olarak günümüzde yöre halkı tarafından kullanılmaktadır.

Ziyaret Tarihi:
19 Mart 2021

Adres:
Karaöz, Aksu/Antalya

Koordinatlar:
37.17522, 30.76694

Konum:

Fotoğraflar:

Karaöz Cebel Camii
Karaöz Cebel Camii
Karaöz Cebel Camii
Karaöz Cebel Camii
Karaöz Cebel Camii
Karaöz Cebel Camii
Etiketler: , , , , , , , , , , , , ,

Yazar: Deniz KAPLAN

Antalya il sınırları içerisinde 19 ilçede bilinen ve bilinmeyen kültür varlıklarının tanıtılması, tek bir envanterde toplanması amacıyla 2016 yılında başlatmış olduğum Antalya Kültür Mirası Projesi kapsamında kültür varlıklarımızı yerinde ziyaret ederek denizkaplan.net üzerinden sizlerle paylaşıyorum.

Yazı Hakkındaki Görüşleriniz:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korumalı İçerik!