Antalya İli, Aksu İlçesi sınırları içerisinde bulunan Karataş Mağarası, Kurşunlu Şelalesi’nin 12.8 km kuzeyinde Antalya-Isparta Karayolunun 640 m batısında Yeşilkaraman Mahalle merkezinde doğal olarak oluşmuş, içerisinde şifalı çamur, çeşitli tip sarkıt, dikit oluşumu, gölet ve galeri bulunan bir mağaradır. St. Paul’un MS 46 yılında Aspendos’tan Aksu Nehri boyunca, Isparta’dan Yalvaç’a giderken bu mağaraya gelip 100 m içeride Hristiyanlığı yaymak için çevre halkı için toplantı yaptığı, aynı toplantıyı MS 47 yılında dönerken ikinci kez yaptığı rivayet edilmektedir. Bu sebeple mağara yöre halkınca “St. Paul Mağarası” adıylada anılmaktadır.

Mağara, MS 930 yılında Karahanlıların Müslümanlığı kabulü esnasına kadar Hristiyan St. Paul Mağarası adıyla anılmış ve ziyarete açıktır. Bu tarihten sonra Müslüman olan yöre halkı Hristiyanlığa karşı çıktığı için mağarayı kapatmıştır. Daha önce içinde çamur bulunmayan mağara kapalı olduğu süreçte çamur gölüne dönüşmüştür. Bu durum yöre halkının inancına göre Hristiyanlığın çamura gömülmesi için ilahi bir kudret olduğu şeklinde yorumlanıp rivayet edilir.

Bir başka rivayete göre mağaranın MÖ 333 yılında Makedonya Kralı Büyük İskender’in Asya seferi sırasında Burdur ve Sagalassos çıkarmasında silahların muhafazası ve yaralı askerlerin şifalı çamurla tedavi edilmesinde kullanıldığı rivayet edilmektedir. Mağara hakkında günümüze ulaşmış “Elif ile Kerim” isimli bir efsanede bulunmaktadır.

2013 yılında T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığının izni ile Karataş İnşaat tarafından mağaranın 213 m yürünebilir kısmı düzenlenerek turizme kazandırılmıştır. Karataş Mağarasını turizme kazandıran Yeşilkaramanlı Karataş Ailesi, soy ismini bu mağaradan almış olup mağara günümüzdeki adını almıştır.

Karataş Mağarası Efsanesi: Elif ile Kerim

Rivayete göre 1400’lü yıllarda her gece mağara girişindeki deliğin (Şeytan Deliği) altında şeytanlar toplanır, ibadet etmeyenler bu şeytanları görür ve diğerlerine şeytanın eşgalini tarif ederlermiş. Hatta gecenin zifiri karanlığında delik altında toplanıp düğün ve eğlence yaptığına, besmele çekilmesi halinde kaybolduklarına inanılırmış. Yörük kızı Elif ile köyün delikanlısı Asilerden Kerim birbirlerine aşık olurlar. O dönemde Yörükler ile Asilerin birbirleri ile evlenmelerine izin verilmemektedir. Sevgililerin aileleri Elif ile Kerim’in ilişkisini öğrenir ve linç etmek maksadı ile sevgilileri kovalarken, sevgililer mağarada şeytan olduğu inancıyla kimsenin giremeyeceğini düşünerek, “Besmele” ile mağaraya girerler. Birbirlerinden güç alarak, mağara içindeki göl kenarında akan çeşmeye kadar gidip saklanırlar. Gölün kenarında, mağaranın içindeki çamurla (Şifalı Çamur) yaralarını tedavi ederler. Korkudan birbirlerine sımsıkı sarılmışlardır.

Mağaranın içinde geceyi gündüzü fark edemediklerinden sadece bu suyu (Aşk Çeşmesi) içip uzun süre saklanırlar. Mağaranın içinde yer alan gölün kenarı, Elif ile Kerim’in yanlarında getirdikleri Kepenek (kalın bir çoban kıyafeti) ile günlerce saklandıkları yerdir. Bir gece Elif, saklandıkları yerden dışarı çıkar ve annesini bulmak için ailesinin çadırının bulunduğu yere gider. Ancak; Elif’in ailesi yaylaya göç ettiği için çadırı olması gerektiği yerde bulamaz. Ağlayarak mağaraya geri dönüp Kerim’in yanına gider. Bu sırada Kerim’in annesi aşıklara acımıştır ve büyük galerinin bulunduğu kuyu ağzından (Bekir Kuyusu) aşıklara ekmek atmaya başlar. Aşıklarda, ailelerinin ve tüm köyün barışması için sürekli olarak göl kenarında dua ederler. Göle bakarak (Barış Gölü) barışlarının göl kadar büyük olması için dua ederler.

Adres:
Yeşilkaraman Mahallesi, Aksu/Antalya

Ziyaret Tarihi:
23.06.2018

Kaynaklar:
Karataş Mağarası ile ilgili bilgiler anonim kaynaklardan derlenmiştir.

Fotoğraflar:

Etiketler: , , , , , , , , , , , , ,

Yazar: Deniz KAPLAN

Antalya il sınırları içerisinde 19 ilçede bilinen ve bilinmeyen kültür varlıklarının tanıtılması, tek bir envanterde toplanması amacıyla 2016 yılında başlatmış olduğum Antalya Kültür Mirası Projesi kapsamında kültür varlıklarımızı yerinde ziyaret ederek denizkaplan.net üzerinden sizlerle paylaşıyorum.

Yazı Hakkındaki Görüşleriniz:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korumalı İçerik!