Antalya ili Muratpaşa ilçesi sınırları içerisinde bulunan Karatay Medresesi, Selçuklu Sultanı II. İzzeddin Keykâvus döneminde 1250-1251 yılları arasında inşa edilmiştir. Medresenin ismi, 1250-1251 yılında Selçuklu Devleti’nde Atabek olan ve Saltanat Naibliği yapan Celâleddin Karatay’dan gelmektedir.

Karatay Medresesi’nin batı cephesindeki taçkapısı, sokağa açılan cephesi sivri kemer gözünden ibaret bir eyvan halinde tasarlanmış dikdörtgen prizmal bir kütledir. Taçkapıyı farklı profiller halindeki silme ve bordürler yanlardan ve üstten çevrelemektedir. Taçkapı nişini çevreleyen sivri kemer, nişi iki kenarından sınırlandıran silindirik gövdeli sütuncelerin iki kademeli akant başlıklarına oturur. Nişin yan kanatlarında, karşılıklı olarak yerleştirilmiş üç kenarlı ve beş sıra mukarnas kavsaralı birer mihrabiye yer alır.

Basık kemerli kapı açıklığından sivri beşik tonozla örtülü giriş eyvanı vasıtasıyla kuzey-güney yönünde uzanan dikdörtgen planlı avluya dahil olan Karatay Medresesi’nde giriş eyvanıyla aynı aks üzerinde yer alan ve avlunun doğu kanadını oluşturan bölüm halihazırda, sivri beşik tonozlarla örtülü ve birbirine bitişik iki mekândan ibarettir. Kesme taş örgülü mihrap, sivri kemerle kuşatılmış beş sıra mukarnas kavsarayla örtülü dikdörtgen bir niştir. Medrese’nin kemer köşeliklerinde zengi düğümü tabir olunan geometrik bir kompozisyon işlenmiştir.

Adres:
Selçuk, Muratpaşa/Antalya

Koordinatlar:
36.88574, 30.70456

Konum:

Muratpaşa’da Görülmesi Gereken Kültür Varlıkları Haritası:

Fotoğraflar:

Karatay Medresesi
Karatay Medresesi
Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Yazar: Deniz KAPLAN

Antalya il sınırları içerisinde 19 ilçede bilinen ve bilinmeyen kültür varlıklarının tanıtılması, tek bir envanterde toplanması amacıyla 2016 yılında başlatmış olduğum Antalya Kültür Mirası Projesi kapsamında kültür varlıklarımızı yerinde ziyaret ederek denizkaplan.net üzerinden sizlerle paylaşıyorum.

Yazı Hakkındaki Görüşleriniz:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korumalı İçerik!