Antalya ili Serik ilçesi sınırları içerisinde bulunan Kargılı Köprüsü, Eminceler Mahallesi yakınlarından geçen Hazne Deresi üzerine Geç Osmanlı Döneminde yaptırılmış sivri kemerli bir köprüdür. Aynı yol güzergâhı üzerinde Paşakemeri Köprüsü ile aynı tarihte yapıldığı düşünülmektedir. Yöre halkınca “Kargılı Köprüsü” adıyla bilinmektedir.

Köprünün doğu ayağı ile küçük kemeri ayakta olup, orta (büyük) kemeri ile batı (küçük) kemeri yıkılmıştır. Köprünün ayakta kalan bölümleri incelendiğinde, Köprü kemer taşlarının yöresel kesme taşlarla, beden duvarının yine yöresel amorf taşlarla kireç-kum karışımı harç ile yapıldığı görülmektedir. Kargılı Köprüsü, 1998 yılında tescil edilerek koruma altına alınmıştır.

Adres:
Aşağıçatma, Serik/Antalya

Koordinatlar:
37.02804, 31.08081

Konum:

Fotoğraflar:

Kargılı Köprüsü
Kargılı Köprüsü
Kargılı Köprüsü
Kargılı Köprüsü
Kargılı Köprüsü
Kargılı Köprüsü
Etiketler: , , , , , , , , , , , , ,

Yazar: Deniz KAPLAN

Antalya il sınırları içerisinde 19 ilçede bilinen ve bilinmeyen kültür varlıklarının tanıtılması, tek bir envanterde toplanması amacıyla 2016 yılında başlatmış olduğum Antalya Kültür Mirası Projesi kapsamında kültür varlıklarımızı yerinde ziyaret ederek denizkaplan.net üzerinden sizlerle paylaşıyorum.

Yazı Hakkındaki Görüşleriniz:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korumalı İçerik!