Antalya ili Manavgat ilçesi sınırları içerisinde bulunan Karpuz Çay, Antalya’nın Akseki ilçesinden başlayarak Manavgat üzerinden Akdeniz’e dökülen akarsudur. Toros Dağlarından gelen soğuk su kaynakları ile beslenen Karpuz Çay ayrıca Manavgat sınırları içerisinde kalan Ahmetler Kanyonu içerisinden geçmektedir.

Ahmetler Kanyonu içerisinden 11 km. ilerleyen Karpuz Çay, Manavgat Kızılot beldesi üzerinden Akdeniz’e karışmaktadır. Karpuz Çay ve Acısu tarafından oluşturulan kıyı ovası daha  çok  tepelik alanlarla çevrelenmiş alçak kıyı özelliğindedir. Karpuz Çay’ın geçmiş olduğu Ova bugünkü görünümünü son 6000 yıllık dönemde kazanmıştır. Karpuz Çay ayrıca Manavgat ilçesindeki 14 mahallenin su ihtiyacını karşılamaktadır. Karpuz Çay ve Ahmetler Kanyonu için bir dönem HES Projesi gündeme gelmiş, Ahmetler halkının göstermiş olduğu mücadele sonucunda çıkan mahkeme kararı ile HES Projesi iptal edilmiştir. 

Adres:
Ahmetler, Manavgat/Antalya

Koordinatlar:
36.7955, 31.69782

Konum:

Fotoğraflar:

Karpuz Çay
Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Yazar: Deniz KAPLAN

Antalya il sınırları içerisinde 19 ilçede bilinen ve bilinmeyen kültür varlıklarının tanıtılması, tek bir envanterde toplanması amacıyla 2016 yılında başlatmış olduğum Antalya Kültür Mirası Projesi kapsamında kültür varlıklarımızı yerinde ziyaret ederek denizkaplan.net üzerinden sizlerle paylaşıyorum.

Yazı Hakkındaki Görüşleriniz:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korumalı İçerik!