Antalya ili Muratpaşa ilçesi sınırları içerisinde bulunan Kemerağzı Şelalesi, Muratpaşa ve Aksu ilçelerini birleştiren Kemerağzı Karayolu Aydınlar Mevkii üzerinde ağaçlık alanda gizli kalmış, Düden Çayı’ndan ayrılan bir kolun döküldüğü küçük bir şelaledir. Şelale alanında bulunan tortul ve kayaçlar incelendiğinde şelale’nin bir dönem daha gür ve aktif aktığı gözlenebilmektedir.

Kemerağzı Şelalesi, Eski Taş Çağı (Paleolitik)’nda doğal olarak oluşmuş mağaralara ev sahipliği yapmaktadır. Şelale’nin aktığı sahada galerisi büyük olmayan mağaralar bulunmaktadır. Yaman Saz Göleti’ne yakın bir konumda bulunan şelale’nin kazanına dökülen su kanallar aracılığıyla çevredeki tarım arazilerinin sulaması için kullanılmaktadır.

Adres:
Ermenek, Muratpaşa/Antalya

Koordinatlar:
36.86804, 30.82584

Konum:

Muratpaşa’da Görülmesi Gereken Kültür Varlıkları Haritası:

Fotoğraflar:

Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Yazar: Deniz KAPLAN

Antalya il sınırları içerisinde 19 ilçede bilinen ve bilinmeyen kültür varlıklarının tanıtılması, tek bir envanterde toplanması amacıyla 2016 yılında başlatmış olduğum Antalya Kültür Mirası Projesi kapsamında kültür varlıklarımızı yerinde ziyaret ederek denizkaplan.net üzerinden sizlerle paylaşıyorum.

error: Korumalı İçerik!