Antalya ili Kemer ilçesi sınırları içerisinde bulunan Kesme Boğazı, Olimpos Beydağları Sahil Milli Parkı içerisinde üç derenin birleşmesiyle oluşan benzersiz bitki örtüsü rengarenk çiçekleri ve doğal yabani yaşam alanı ile dikkat çeken bir kanyondur. Kesme Boğazı mevkii olarak bilinen bölge Antalya il merkezine 45, Kemer ilçe merkezine ise 11 km. uzaklıktadır.

Floristik yapısı nedeniyle “Olimpos Safranı ve “Kemer Orkidesi” gibi endemik bitki türlerine ev sahipliği yapan Kesme Boğazı, iki bitki türünü Bilim dünyasına tanıtmıştır. Bu özelliği ile dikkat çeken Kesme Boğazı aynı zamanda coğrafi konumu sebebiyle antik çağda tüccarların ve askeri orduların kullandığı önemli bir geçit olmuştur.

Likya bölgesini Pisidya ve Attaleia’ya (Antalya) bağlayan bir kavşak konumunda bulunan Kesme Boğazı Kanyonunun en daralan kısmında, Ağva Deresi üzerine Roma İmparatorluk Çağında yaptırılmış tek kemerli bir köprü bulunmaktadır. 22 m. uzunluğunda 4 m. genişliğindeki tek kemerli köprü Osmanlı Devleti ve erken Cumhuriyet döneminde geçirmiş olduğu tadilatlarla günümüze kadar ulaşmıştır. Kesme Boğazı’nın 7 km. güney batısında Bizans İmparatorluk Çağında yaptırılmış olan Gedelme Kalesi ve 8 km. kuzey doğusunda Selçuklular tarafından yaptırılan Av Köşkü konumlanmaktadır.

Adres:
Kuzdere, Kemer/Antalya

Koordinatlar:
36.60055, 30.48468

Konum:

Fotoğraflar:

Kesme Boğazı
Kesme Boğazı
Kesme Boğazı
Kesme Boğazı
Kesme Boğazı
Kesme Boğazı
Kesme Boğazı
Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Yazar: Deniz KAPLAN

Antalya il sınırları içerisinde 19 ilçede bilinen ve bilinmeyen kültür varlıklarının tanıtılması, tek bir envanterde toplanması amacıyla 2016 yılında başlatmış olduğum Antalya Kültür Mirası Projesi kapsamında kültür varlıklarımızı yerinde ziyaret ederek denizkaplan.net üzerinden sizlerle paylaşıyorum.

Yazı Hakkındaki Görüşleriniz:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korumalı İçerik!