Antalya ili Kepez ilçesi sınırları içerisinde bulunan Ketirkızıllı Nekropolü, Karpuzkaldıran ve Perge Antik Kenti’nden başlayan ve Kepez ilçesi üzerinden Döşemealtı’na devam eden Antik Via Sebaste Roma Yolu’nun Gaziler-Kızıllı mahalleleri arasında Roma İmparatorluk Çağında kullanılmış bir Nekropol (Antik Mezar)’dür. Ketirkızıllı mevkii’nde Nekropol arazisi içerisinde yapılan tarım faaliyetleri nedeniyle günümüzde Nekropol’den geriye bir kalıntı kalmamıştır.

2007 yılında yapılan Via Sebaste araştırmalarında keşfedilen Nekropolis’te “Moles, Elpidous ve Merkouris” isimli Roma vatandaşlarına ait olduğu saptanan iki mezar yazıtı ele geçmiştir. Söz konusu yazıtların 1. çevirisinde: “Arteimas oğlu Molesi bu mezarı sadece kendisi, eşi Elpidous ve kendilerinden olma çocukları için yaptırdı. Başka hiç kimsenin (buraya defne) izni yoktur. Buna teşebbüs eden kişi (…kasasına…denaria…) borçlu olacaktır.” yazılıdır. 2. mezar yazıtında ise: “Trokondas oğlu Aurelius Merkouris bu mezarı sadece kendisi, eşi Aurelia Demiourgia ve kendilerinden olma çocukları için henüz hayattayken yaptırdı.” yazmaktadır.

Adres:
Kızıllı, Kepez/Antalya

Koordinatlar:
37.11129, 30.71334

*Not: Bu yazıda Kültür Varlığının tahribata uğramaması adına gerçek GPS/Koordinat bilgisi ve konumu paylaşılmamıştır.

Konum:

Fotoğraflar:

Ketirkızıllı Roma Nekropolü

Ketirkızıllı Mevkii’nde bulunan Selçuklu-Osmanlı dönemine ait bir Su Sarnıcı.

Ketirkızıllı Roma Nekropolü
Ketirkızıllı Roma Nekropolü
Ketirkızıllı Roma Nekropolü

Tarım arazilerinin açılması nedeniyle günümüzde Nekropolis alanından bir kalıntı kalmamıştır.

Ketirkızıllı Roma Nekropolü

Arazinin sürülmesi sonucunda toprak üzerine çıkan Roma Dönemi kiremit parçaları.

Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Yazar: Deniz KAPLAN

Antalya il sınırları içerisinde 19 ilçede bilinen ve bilinmeyen kültür varlıklarının tanıtılması, tek bir envanterde toplanması amacıyla 2016 yılında başlatmış olduğum Antalya Kültür Mirası Projesi kapsamında kültür varlıklarımızı yerinde ziyaret ederek denizkaplan.net üzerinden sizlerle paylaşıyorum.

error: Korumalı İçerik!