Antalya ili Döşemealtı ilçesi sınırları içerisinde bulunan Kırkgöz Gölü, Karagöz kaynağı olarak bilinen Antalya’nın en büyük su kaynaklarından olup, değişik türdeki kuşlara ev sahipliği yapmaktadır. Düden Çayının önemli bir kaynağını oluşturan Kırkgöz Gölü’nün suları, bir ırmak halini alarak Düden’in ağzında kaybolmaktadır. Kırkgöz Gölü adını yöre halkı tarafından rivayet edilen, Roma İmparatorluk Çağında inşa edilmiş fakat günümüze kadar kalıntıları da dahil ulaşmayan kırk gözden oluşan Tarihi Kırkgöz Köprüsünden almıştır.

Antalya’da Kepez’e kadar yeraltından gittikten sonra, Kepez Hidroelektrik Santrali’ni çalıştıran Göl daha sonra bir kanal içinde akarken, Varsak Ovası’nı sulayarak Yukarı Düden Şelalesi’ni meydana getirmektedir. Nilüfer çiçekleriyle görsel şölen sunan Kırkgöz Gölü 1. derece doğal sit alanı olarak tescillendirilmiştir.

Antalya’nın en önemli su kaynaklarından bir tanesi olan Kırkgöz Gölü, antik çağda verimli Pamfilya Ovasının vazgeçilmez hayat kaynağı olmuştur. M.Ö. 1. yüzyılda Eudokias Antik Kenti su ihtiyacını su kanalları yoluyla Kırkgöz Gölü’nden karşılamıştır. Antalya’nın fethi ile bölgeye hakim olan Selçuklu Devleti’de Kırkgöz kaynağından yararlanmıştır. Anadolu ve yakın doğu tarihi açısından önemli bir paleolitik merkez olan Karain Mağarası’da Kırkgöz Gölü’nden yararlanan bir diğer yerleşimdir.

Antalya-Burdur Kervan Yolu üzerine 1236-1246 yılları arasında Selçuklu Sultanı II. Gıyâseddin Keyhüsrev tarafından yaptırılan Kırkgöz Han Kervansarayı ismini bu gölden almıştır. Selçuklu Çağı’nda akarsu kaynakları yakınlarına yaptırılan diğer Kervansaraylar gibi Kırkgöz Han’da, Kırkgöz Gölü su kaynağı yakınlarına yaptırılan Selçuklu Kervansaraylarından bir tanesidir.

Ziyaret Tarihi:
17 Şubat 2021

Adres:
Bıyıklı, Döşemealtı/Antalya

Koordinatlar:
37.10945, 30.58098

Konum:

Fotoğraflar:

Kırkgöz Gölü
Kırkgöz Gölü
Kırkgöz Gölü
Kırkgöz Gölü
Kırkgöz Gölü
Kırkgöz Gölü
Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Yazar: Deniz KAPLAN

Antalya il sınırları içerisinde 19 ilçede bilinen ve bilinmeyen kültür varlıklarının tanıtılması, tek bir envanterde toplanması amacıyla 2016 yılında başlatmış olduğum Antalya Kültür Mirası Projesi kapsamında kültür varlıklarımızı yerinde ziyaret ederek denizkaplan.net üzerinden sizlerle paylaşıyorum.

Yazı Hakkındaki Görüşleriniz:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korumalı İçerik!