Antalya ili Serik ilçesi sınırları içerisinde bulunan Kısık Kalesi, Akbaş Mahallesine bağlı Nanalı Yaylası yolu üzerinde 600 m. rakım yüksekliğindeki Kısık Tepesi üzerinde Roma Döneminde inşa edilmiş bir Kale yerleşimidir. Kısık Kalesi yöre halkı tarafından “Bel Kalesi” veya “Akbaş Kalesi” olarak da bilinmektedir. Kısık Kalesi, Aspendos ve Sillyon Antik Kentlerini izleyen bölgeye hakim bir noktada konumlanmaktadır.

Kısık Kalesi’nin yapım tarihi hakkında net bir bilgi bulunmamakla beraber Kale’nin gözetleme amacıyla Roma Döneminde yapıldığı ve işlevini Bizans Dönemi’nde de sürdürdüğü tahmin edilmektedir. Dik bir tepe üzerine konumlandırılan Kale’nin sur duvarları ve iç kale bölümleri günümüze kadar ulaşmayı başarmıştır. Kale üzerinden, Serik ve Antik Pamfilya Ovasını net bir şekilde görmek mümkündür. Kısık Kalesi’nin yamacında zeytinyağı üretim tekneleri ve lahit kalıntıları bulunmaktadır. Kısık Kalesi, Antalya Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü’nün 08.11.2007 tarih ve 1968 sayılı kararı ile 1. Derece Arkeolojik Sit Alanı ilan edilerek koruma altına alınmıştır.

Adres:
Akbaş, Serik/Antalya

Koordinatlar:
37.11112, 31.09835

Konum:

Fotoğraflar:

Kısık Kalesi
Kısık Kalesi
Kısık Kalesi
Kısık Kalesi
Kısık Kalesi
Kısık Kalesi
Kısık Kalesi
Kısık Kalesi
Kısık Kalesi
Kısık Kalesi
Etiketler: , , , , , , , , , , , ,

Yazar: Deniz KAPLAN

Antalya il sınırları içerisinde 19 ilçede bilinen ve bilinmeyen kültür varlıklarının tanıtılması, tek bir envanterde toplanması amacıyla 2016 yılında başlatmış olduğum Antalya Kültür Mirası Projesi kapsamında kültür varlıklarımızı yerinde ziyaret ederek denizkaplan.net üzerinden sizlerle paylaşıyorum.

error: Korumalı İçerik!