Antalya İli, Alanya İlçesi sınırları içerisinde bulunan Kızlar Pınarı Hanı, Antalya-Mersin D400 Karayolu üzerinde, Saray Mahallesi Kızlar Pınarı Mevkii yakınlarında, 13. yüzyılda Selçuklu Devleti Döneminde inşa edilmiş tek mekândan oluşan kare planlı bir handır. Kızlar Pınarı Hanı, han olmak dışında havuzu ve çeşmesi ile yeraltı kaynakları ile beslenen bir “ayazma” niteliği taşımaktadır. Yapının bulunduğu yerden çıkan kaynak suyu; eskiden yörede yaşayan genç kızların kısmet için buraya bez ve adak bağlamaları, birbirine aşık olan gençlerin pınar başında buluşmaları ve su doldurma işini kızlar tamamladığı için “Kızlar Pınarı” adıyla anılmış ve günümüze kadar ulaşmıştır.

Kızlar Pınarı Han, 4.70×5.65 m ölçülerinde sivri kemerli tonozlu tek mekândan oluşmaktadır. 3 m yüksekliğindeki yapının önünde havuzu bulunmaktadır. Yapı duvarlarının alt kısmında kesme taş, üst kısımlarında ise moloztaş kullanılmıştır. Kemeri tuğladan örülmüştür. Kızlar Pınarı Hanı, Selçuklu Devleti Döneminde Alanya-Antalya arasında inşa edilmiş küçük çaplı hanlar grubu arasında olup yakın tarihe kadar kullanılmıştır. Hatipoğlu Mezarlığı karşısında Alanya Çevreyolu bulvarı altında konumlanan hanın restorasyonu ve çevre düzenlemesi 2012 yılında T.C. Alanya Belediyesi tarafından yapılmıştır. Kızlar Pınarı Hanı, 2001 yılında Korunması Gerekli Taşınmaz Kültür Varlığı ilan edilerek koruma altına alınmıştır.

Etiketler: , , , , , , , , , , , ,

Yazar: Deniz KAPLAN

Antalya il sınırları içerisinde 19 ilçede bilinen ve bilinmeyen kültür varlıklarının tanıtılması, tek bir envanterde toplanması amacıyla 2016 yılında başlatmış olduğum Antalya Kültür Mirası Projesi kapsamında kültür varlıklarımızı yerinde ziyaret ederek denizkaplan.net üzerinden sizlerle paylaşıyorum.

Yazı Hakkındaki Görüşleriniz:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korumalı İçerik!