Antalya ili Kepez ilçesi sınırları içerisinde bulunan Kocaçay Şelalesi, Ekşili ve Ekşili Göleti yakınlarında 10 m. yükseklikten dökülen küçük bir Şelaledir. Yöre halkı tarafından Ekşili Şelalesi ve Gavurun Pınarı adıyla bilinen Şelale yaklaşık 10 m. mesafeden döküldüğü yerde küçük bir gölet de oluşturmaktadır. Kocaçay Şelalesi Antalya’nın gizli cennetlerinden biri olmakla birlikte doğal manzarası ve eşsiz güzelliği ile dikkat çekmektedir.

Kocaçay Şelalesi yakınlarında bulunan ve günümüzde harabe durumda bulunan Gavurun Değirmeni olarak adlandırılan Değirmen, 20. yüzyıla kadar bölgede yaşam sürmüş olan Rum nüfusuna aittir. Kocaçay Şelalesi, zaman zaman fotoğraf tutkunlarını ağırlasa da çok fazla bilinmemekle birlikte kamp ve doğa yürüyüşü yapan kişiler tarafından ziyaret edilmektedir.

Önemli Not: Lütfen doğaya sadece ayak izinizi bırakın. Mangal için ateş yakılacak ise daha önce ateş yakılan yerleri tercih edin. Piknik, mangal, yüzmek vs. için buraya gelecekseniz ve biriken çöpünüzü atmak için bir yer bulamazsanız çöpünüzü yol üzerinde bulunan çöp konteynırına atabilirsiniz.

Adres:
Kızıllı, Kepez/Antalya

Koordinatlar:
37.15227, 30.71787

Konum:

Fotoğraflar:

Kocaçay Şelalesi
Kocaçay Şelalesi
Kocaçay Şelalesi
Kocaçay Şelalesi
Kocaçay Şelalesi
Kocaçay Şelalesi
Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Yazar: Deniz KAPLAN

Antalya il sınırları içerisinde 19 ilçede bilinen ve bilinmeyen kültür varlıklarının tanıtılması, tek bir envanterde toplanması amacıyla 2016 yılında başlatmış olduğum Antalya Kültür Mirası Projesi kapsamında kültür varlıklarımızı yerinde ziyaret ederek denizkaplan.net üzerinden sizlerle paylaşıyorum.

Yazı Hakkındaki Görüşleriniz:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korumalı İçerik!