Antalya ili Döşemealtı ilçesi sınırları içerisinde bulunan Kocaköy Antik Çiftlik, Asar Dağı’nın 1.58 km güneyinde Ekşili Mahallesi Kocaköy mevkiinde MS 2. yüzyılda Roma Döneminde kurulmuş bir çiftlik yerleşimidir. Günümüzde kalıntıların bulunduğu tapulu arazi üzerinde zeytin yetiştiriciliği yapılmaktadır.

Kocaköy mevkii üzerinde bulunan kalıntılar oldukça tahrip olmuş olup ilgili arazide çok sayıda Roma Dönemine ait seramik ve kiremit parçaları ile yapılara ait blok taşlar bulunmaktadır. Ekşili ile Killik Mahallelerini birbirine bağlayan yolun açılması sırasında çiftlik yerleşimine ait yapılara zarar verilmiş olup yapılara ait blok taşlar, yolun altında istinat duvarı olarak kullanılmıştır.

Antik Dönemde olduğu gibi günümüzde zeytin yetiştiriciliği yapılan tapulu arazide çevreye yayılmış Roma Dönemine ait kalıntılar ve tarım teraslarının varlığı yerleşimin büyüklüğü hakkında fikir vermektedir. Tarım terasları ve kalıntılar Ekşili-Killik Yolu üzerinde görülebilir durumdadır.

Adres:
Ekşili, Döşemealtı/Antalya

Ziyaret Tarihi:
26.02.2022

Fotoğraflar:

Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Yazar: Deniz KAPLAN

Antalya il sınırları içerisinde 19 ilçede bilinen ve bilinmeyen kültür varlıklarının tanıtılması, tek bir envanterde toplanması amacıyla 2016 yılında başlatmış olduğum Antalya Kültür Mirası Projesi kapsamında kültür varlıklarımızı yerinde ziyaret ederek denizkaplan.net üzerinden sizlerle paylaşıyorum.

error: Korumalı İçerik!