Antalya İli Manavgat İlçesi sınırları içerisinde bulunan Köprülü Kanyon Milli Parkı, Isparta’nın Sütçüler ilçesinde başlayan ve Antalya üzerinden Akdeniz’e dökülen Köprüçay (Eurymedon)’un içerisinden geçtiği vadidir. Yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgi göstermiş olduğu Rafting yapılabilen bölgenin başlangıcında antik çağda yapılmış iki adet tarihi köprü bulunmaktadır. Köprülü Kanyon’a adını veren Eurymedon (Oluk) Köprü asıl usta tarafından, Büğrüm Köprü ise ustanın kalfası tarafından inşa edilmiştir.

1973 yılında milli park ilan edilen Köprülü Kanyon Milli Parkı’nın yüz ölçümü 357.190 dekardır. Köprülü Kanyon Milli Parkı’nın kaynak değerini oluşturan Köprüçay (Eurymedon)’ın Çaltape ile Beşkonak mahallesi arasında meydana getirdiği yarma vadi 14 km. uzunluğu, 100 m.’yi aşan duvar yüksekliği ile Türkiye’nin en uzun kanyonlarından birisidir. Köprülü Kanyon Milli Parkı koruması altında bulunan Türkiye’nin en geniş Servi topluluğunun yanı sıra; ardıç, sedir, köknar, çilek ve zeytin ağacının bolluğu dikkat çekmektedir.

Milli Parkta kızılçam ve makilik alanlar yaygın olmakla birlikte, Türkiye’de sadece Manavgat’ta bulunan 400 hektarlık Servi Ağacı Ormanı benzersiz bir botanik özelliğe sahiptir. Alabalıkları ile ünlü Köprüçay, aynı zamanda Türkiye’nin en popüler rafting alanıdır. Köprülü Kanyon Milli Parkı’nın 12 km. yukarı bölgesinde Roma İmparatorluk Çağında Pisidya eyaletinin başkentliğini yapmış Selge Antik Kenti bulunmaktadır. Köprülü Kanyon Milli Parkı sınırları içerisinde bulunan Selge Su Yolu, Antik Yol, Tazı Kanyonu ve Yer Köprü, Milli Park sınırları dışında kalan Deli Sarnıç (Adam Kayalar), Gavur Evi Mezar Anıtı ve Gelin Kavağı Şelalesi görülmeye değer yerlerdir.

Adres:
Beşkonak, Manavgat/Antalya

Koordinatlar:
37.19198, 31.18104

Konum:

Fotoğraflar:

Köprülü Kanyon Milli Parkı

Günümüzde yerinde olmayan Köprülü Kanyon Milli Parkı levhası (2017)

Köprülü Kanyon Milli Parkı

Köprülü Kanyon Milli Parkı yolu üzerinde Bizans İmparatorluk Çağında inşa edilen ve Selge Antik Kentine su taşıyan Su Kemeri kalıntıları.

Köprülü Kanyon Milli Parkı

Köprülü Kanyon Milli Parkı’na adını veren Oluk Köprü. Antik Dönem adıyla Eurymedon Köprüsü.

Köprülü Kanyon Milli Parkı
Köprülü Kanyon Milli Parkı

Oluk Köprü devamında Büğrüm Kanyonu üzerinde konumlanan Büğrüm Köprüsü.

Köprülü Kanyon Milli Parkı

Köprülü Kanyon Milli Parkı sınırları içerisinde Altınkaya (Zerk) Mahallesinde konumlanan Selge Antik Kenti Tiyatrosu.

Köprülü Kanyon Milli Parkı

Gövez Mevkii’nde bulunan doğal bir yeraltı mağarası olan Yer Köprü.

Köprülü Kanyon Milli Parkı

Tazı Kanyonu/Bilgelik Vadisi

Köprülü Kanyon Milli Parkı
Köprülü Kanyon Milli Parkı

Köprülü Kanyon Milli Parkı sınırları dışında Çaltepe Mahallesinde bulunan Gelin Kavağı Şelalesi.

Köprülü Kanyon Milli Parkı

Köprülü Kanyon Milli Parkı sınırları dışında bulunan Deli Sarnıç veya Adam Kayalar oluşumları.

Köprülü Kanyon Milli Parkı

Değirmenözü Mahallesinde bulunan Gâvur Evi Mezar Anıtı.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , ,

Yazar: Deniz KAPLAN

Antalya il sınırları içerisinde 19 ilçede bilinen ve bilinmeyen kültür varlıklarının tanıtılması, tek bir envanterde toplanması amacıyla 2016 yılında başlatmış olduğum Antalya Kültür Mirası Projesi kapsamında kültür varlıklarımızı yerinde ziyaret ederek denizkaplan.net üzerinden sizlerle paylaşıyorum.

error: Korumalı İçerik!