Antalya ili Manavgat ilçesi sınırları içerisinde bulunan Selge Su Kemeri, Köprülü Kanyon Milli Parkı yolu üzerinde Bizans İmparatorluk Çağında Selge Antik Kentine su taşınması amacıyla inşa edilmiştir. 4 km. uzunluğa sahip olan Selge Su Kemeri’nden günümüze sadece ayak kısımları ve Beşkonak yolu karşısında yer alan değirmen yapısına ait kalıntılar ulaşmıştır.

Selge Su Kemeri, sonra ki dönemlerde bölgenin Selçuklu Devleti hakimiyetine girmesi sonucunda yine su taşımak amacıyla işlevini sürdürmüştür. Su Kemeri’nin sadece su taşıyan ayakları, kemer ucunda konumlanan ve değirmen olarak işlev gördüğü nitelendirilen yapı kalıntısı ayakta kalmıştır. Yapılan yüzey araştırmalarında Selge Su Kemeri’nin zeytinyağı üretimi için Köprüçay (Eurymedon) Nehri kenarında kurulan değirmenlere su taşıdığı anlaşılmıştır.

Adres:
Bozyaka, Manavgat/Antalya

Koordinatlar:
37.1847, 31.18477

Konum:

Fotoğraflar:

Selge Su Kemeri
Selge Su Kemeri
Selge Su Kemeri
Selge Su Kemeri
Etiketler: , , , , , , , , , , , , ,

Yazar: Deniz KAPLAN

Antalya il sınırları içerisinde 19 ilçede bilinen ve bilinmeyen kültür varlıklarının tanıtılması, tek bir envanterde toplanması amacıyla 2016 yılında başlatmış olduğum Antalya Kültür Mirası Projesi kapsamında kültür varlıklarımızı yerinde ziyaret ederek denizkaplan.net üzerinden sizlerle paylaşıyorum.

Yazı Hakkındaki Görüşleriniz:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Top
error: Korumalı İçerik!