Antalya ili Konyaaltı ilçesi sınırları içerisinde bulunan Küçük Dipsiz Mağarası, Antalya limanının batısında yükselen Tünektepe’nin 3 km güneybatısında uzanan Alakaya Tepesi’nin 661 m güney yamacında Büyük Dipsiz Mağarasının 660 m batısında sarp Dipsiz Vadisi içerisinde oluşmuş yatay bir mağaradır. Mağara, MTA tarafından Büyük Dipsiz Mağarası ile birlikte 1982 yılında tespit edilmiştir.

Alakaya Tepesinde 661 m rakımda yükselen Küçük Dipsiz, iki ana girişe sahip olup 22.5 m derinliğindedir. Mağaranın tespit edilen toplam uzunluğu 74 m’dir. Mağara kuru ve yatay özelliklere sahiptir. Dar bir girişten sonra ortalama 25°C’lik bir eğimle kuzeybatı yönünde devam eden mağaranın sonuna doğru içerideki travertenler, sarkıt ve dikitler çoğalmaktadır. Karstik taban suyu yukarıda kaldığı için her zaman kuru durumda bulunan Küçük Dipsiz Mağarası açık havaya nazaran serindir. Dışarıda ısı 20°C iken mağaranın sonunda hava sıcaklığı 17°C dir.

Onobara Antik Kenti teritoryumunda bulunan mağaranın girişinde kare planlı yöresel amorf taşlarla yapılmış bir yapı kalıntısı bulunmaktadır. Kare planlı yapının Doğu Roma (Bizans) Döneminde yapıldığı ve aynı dönemde mağaranın iskan edildiği düşünülmektedir.

Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Yazar: Deniz KAPLAN

Antalya il sınırları içerisinde 19 ilçede bilinen ve bilinmeyen kültür varlıklarının tanıtılması, tek bir envanterde toplanması amacıyla 2016 yılında başlatmış olduğum Antalya Kültür Mirası Projesi kapsamında kültür varlıklarımızı yerinde ziyaret ederek denizkaplan.net üzerinden sizlerle paylaşıyorum.

Yazı Hakkındaki Görüşleriniz:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korumalı İçerik!