Antalya ili Korkuteli ilçesi sınırları içerisinde bulunan Küçük Yenice Hanı, 14. yüzyılda Antalya-Korkuteli Kervan Yolu üzerine Büyük Yenice Hanı yakınlarına yaptırılmış bir Han/Kervansaray yapısıdır. Küçük Yenice Hanı, Antalya-Korkuteli Otoyolu’nun kuzey kenarında ana yola yaklaşık 100 m. Büyük Yenice Hanı’na ise 200 m. uzaklıkta konumlanmaktadır.

Küçük bir kesimi ayakta olan yapının günümüzde doğu, batı ve kuzey duvarlarının birkaç parçası ayakta kalabilmiştir. Kuzey duvarı, arazinin güneyden kuzeye doğru eğimli oluşu nedeniyle, yapının diğer duvarlarından daha yüksektir ve daha sağlam durumdadır. Yapının duvarları, düzgün derzler oluşturacak şekilde kırma taşlarla inşa edilmiştir.

Hanın eni, içten içe 12 m.’den fazladır. Boyu ise 31 m. civarındadır. Çatısı, doğu-batı yönlü tonozlarla örtülüdür. 80 cm. kalınlığındaki duvarların, 12 m.’yi aşan bir açıklığa sahip tek bir tonozu taşıması zordur. Güney cephesinin batı ucunda, Hanın batı duvarının güneye doğru devamı gibi algılanan bir duvar temeli, 4 m.-50 cm. kadar izlenebilmektedir. Bu duvar temeli, hanın güney cephesine bitişik bir sekinin kalıntısıdır.

Adres:
Bayatbademleri, Korkuteli/Antalya

Koordinatlar:
37.01309, 30.48561

Konum:

Fotoğraflar:

Küçük Yenice Hanı
Küçük Yenice Hanı
Küçük Yenice Hanı
Küçük Yenice Hanı
Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Yazar: Deniz KAPLAN

Antalya il sınırları içerisinde 19 ilçede bilinen ve bilinmeyen kültür varlıklarının tanıtılması, tek bir envanterde toplanması amacıyla 2016 yılında başlatmış olduğum Antalya Kültür Mirası Projesi kapsamında kültür varlıklarımızı yerinde ziyaret ederek denizkaplan.net üzerinden sizlerle paylaşıyorum.

error: Korumalı İçerik!