Antalya İli, Aksu İlçesi sınırları içerisinde bulunan Kurşunlu Şelalesi, Topallı Mahallesinde yeryüzüne çıkan Gelin Düşen Pınarı kaynağının oluşturduğu Kalabaklı Deresinin zengin floraya sahip 33 hektarlık orman arazisi içerisinde 18 m yükseklikten aşağıya dökülmesiyle oluşan, Düden ve Manavgat Şelalesi ile birlikte 12.000+ kişi ağırlama kapasitesiyle Antalya’nın en ünlü şelalelerinden bir tanesidir. Yöre halkı tarafından “Kümbet Çağlayanı” adıyla anılan şelale 1986 yılında I. Derece Arkeolojik ve Doğal Sit Alanı ilan edilerek korumaya alınmış, T.C. Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından çevre düzenlemesi yapılarak Tabiat Parkı olarak ziyarete açılmıştır.

Yedi adet küçük gölet ve küçük şelalelerin birbirine bağlandığı 2 km’lik yürüyüş kanyonuna sahip Kurşunlu Şelalesi yaz ve kış dönemlerinde aktif olarak akmaktadır. Kurşunlu Şelalesi’nin çevresindeki zengin flora ve fauna, burayı doğa yürüyüşü, bitki ve hayvanları gözlemleme gibi eko turizm faaliyetleri açısından öncelikli konumlardan biri haline getirmiştir. Tabiat Parkı içinde yürüyüş yaparken tavşan, sincap, ağaçkakan, kaplumbağa ve diğer küçük hayvanlarla karşılaşmak mümkündür. Tabiat Parkı içinde 13 familyaya ait 22 memeli türünün yayılış göstermektedir. Alanda büyük memeli hayvanlar bulunmamaktadır. Domuz, Tilki, Tavşan ve Sansar Tabiat Parkı’nda yaşayan başlıca memeli hayvanlarıdır. 34 familyaya ait 88 kuş türünün Tabiat Parkı içinde yayılış göstermektedir. Boz ördek, Yeşilbaş Ördek, Sakarmeke, Saz Tavuğu, Karabatak, İspinoz ve Su Çulluğu başlıca kuş türleridir.

Yöreye adını veren irili ufaklı şelalelerin bulunması maki formasyonlarının güzel örneklerini içermesi, flora, fauna ve özellikle nilüferli gölüyle üstün bir peyzaj güzelliği sergilemektedir. Kızılçam, Doğu Çınarı, Defne, Yabani Zeytin, Sakız ağacı, Alıç Zakkum başlıca bitki örtüsünü oluşturur. Tabiat Parkı içinde; 2 adet günübirlik kullanım alanı mevcuttur. Tabiat Parkının güneyinde yer alan günübirlik kullanım alanı içinde; kır lokantası, tuvaletler, mescit, çocuk oyun alanları, piknik üniteleri ve çeşmeler bulunmaktadır. Ayrıca Günübirlik Kullanım Alanı içinde; yürüyüş yolları, tur güzergâhları, manzara seyir noktası bulunmaktadır. Park içinde deve işletmeciliği de yapılmaktadır. Temiz havası ve büyüleyici manzarasıyla dikkat çeken Kurşunlu Şelalesi, ziyaretçilerini günübirlik dinlenme ve piknik aktiviteleri için cezbetmektedir.

Adres:
Kurşunlu Mahallesi, Aksu/Antalya

Ziyaret Tarihi:
03.12.2017

Kaynaklar:
Kurşunlu Şelalesi ile ilgili bilgiler; Galip BÜYÜKYILDIRIM tarafından hazırlanan Antalya Bölgesi Tarihi Su Yapıları makalesi ile T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı 6. Bölge Müdürlüğünden alınmıştır.

Fotoğraflar:

Etiketler: , , , , , , , , , , , , ,

Yazar: Deniz KAPLAN

Antalya il sınırları içerisinde 19 ilçede bilinen ve bilinmeyen kültür varlıklarının tanıtılması, tek bir envanterde toplanması amacıyla 2016 yılında başlatmış olduğum Antalya Kültür Mirası Projesi kapsamında kültür varlıklarımızı yerinde ziyaret ederek denizkaplan.net üzerinden sizlerle paylaşıyorum.

Yazı Hakkındaki Görüşleriniz:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korumalı İçerik!