Antalya ili Aksu ilçesi sınırları içerisinde bulunan Kurşunlu Şelalesi, Topallı’da yeryüzüne çıkan Gelin Düşen Pınarı kaynağının zengin floraya sahip 33 hektarlık orman arazisi içerisinde 18 m. yükseklikten aşağıya dökülmesiyle oluşan Düden ve Manavgat Şelaleleri ile birlikte 12.000 kişi ağırlama kapasitesiyle Antalya’nın en ünlü Şelalelerinden bir tanesidir. Yöre halkı tarafından “Gelin Düşen Şelalesi” olarak bilinen Şelale sahası 1986 yılında 1. derece Arkeolojik ve Doğal Sit Alanı ilan edilerek korumaya alınmış, T.C. Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından çevre düzenlemesi yapılarak Tabiat Parkı olarak ziyarete açılmıştır.

Yedi adet küçük gölet ve küçük Şelalelerin birbirine bağlandığı 2 km.’lik yürüyüş kanyonuna sahip Kurşunlu Şelalesi yaz ve kış dönemlerinde aktif olarak akmaktadır. Kurşunlu Şelalesi’nin çevresindeki zengin flora ve fauna, burayı doğa yürüyüşü, bitki ve hayvanları gözlemleme gibi eko turizm faaliyetleri açısından öncelikli konumlardan biri haline getirmiştir. Tabiat Parkı içinde yürüyüş yaparken tavşan, sincap, ağaçkakan, kaplumbağa ve diğer küçük hayvanlarla karşılaşmak mümkündür. Temiz havası ve büyüleyici manzarasıyla dikkat çeken Kurşunlu Şelalesi, ziyaretçilerini günübirlik dinlenme ve piknik aktiviteleri için cezbetmektedir.

Kurşunlu Şelalesinin ana kaynağı olan Gelin Düşen Pınarı, Roma İmparatorluk Çağında inşa edilen Su Kemeri, künk ve kanallar aracılığıyla Perge Antik Kentine taksim edilmiştir. Roma Döneminde Perge’ye inşa edilen Hamam kompleksleri ve Tiyatro’nun su ihtiyacı Aksu (Kestros) Çayının yetersiz kalması sebebiyle Gelin Düşen kaynağından karşılanmıştır. Kurşunlu Şelalesi yakınlarında Perge’ye ait olduğu düşünülen Su Kemeri ve kanal kalıntılarına rastlanılmıştır. Gelin Düşen, Eğri Dere ve Ahmet Ali Deresi üzerinden Perge Akropolisine devam eden Su Yolu hattına ait en önemli yapı Ahmet Ali Deresi üzerinde bulunan ve günümüze kadar sağlam ulaşan 75 m. uzunluğundaki Su Kemeri, altta bir üstte iki adet olmak üzere toplam üç göze sahiptir.

Ziyaret Tarihi:
3 Aralık 2017

Adres:
Kurşunlu, Aksu/Antalya

Koordinatlar:
37.00301, 30.82181

Konum:

Fotoğraflar:

Kurşunlu Şelalesi
Kurşunlu Şelalesi
Kurşunlu Şelalesi
Kurşunlu Şelalesi
Kurşunlu Şelalesi
Kurşunlu Şelalesi
Kurşunlu Şelalesi
Kurşunlu Şelalesi
Etiketler: , , , , , , , , , , , , ,

Yazar: Deniz KAPLAN

Antalya il sınırları içerisinde 19 ilçede bilinen ve bilinmeyen kültür varlıklarının tanıtılması, tek bir envanterde toplanması amacıyla 2016 yılında başlatmış olduğum Antalya Kültür Mirası Projesi kapsamında kültür varlıklarımızı yerinde ziyaret ederek denizkaplan.net üzerinden sizlerle paylaşıyorum.

Yazı Hakkındaki Görüşleriniz:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Top
error: Korumalı İçerik!