Antalya ili Kepez ilçesi sınırları içerisinde bulunan Lyrboton Kome Antik Kenti, Antik Pamfilya Bölgesi başta olmak üzere Perge Antik Kenti için zeytinyağı üretimi sağlamış bir üretim merkezidir. Pamfilya zeytinyağının dışsatımında da önemli yer alan Lyrboton Kome’de, çevrede bulunan zeytin çiftliklerinde yetiştirilen zeytin buradaki işliklerde yağa dönüştürülmüştür. Burada bulunan yazıtlarda, hasat zamanında 9. ayın 3. gününde Apollon’a ithaf edilen bir zeytin yağı festivalinin kutlandığı anlaşılmaktadır. Bir diğer adının Elabaris Yağ Çiftliği olması da bunu ayrıca belgelemektedir.

Lyrboton Kome’den günümüze gelen kalıntıların büyük bir bölümü zeytinyağı ile ilgilidir. Her konut ve konut kompleksinin mutlaka bir işlik bölümü varken bağımsız işlik yapıları da söz konusudur. Bunlar genellikle yakın ilişki içerisinde inşa edilmişlerdir. Kalıntılar büyük çoğunlukla Roma ve Bizans İmparatorluk Çağından kalmadır.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , ,

Yazar: Deniz KAPLAN

Antalya il sınırları içerisinde 19 ilçede bilinen ve bilinmeyen kültür varlıklarının tanıtılması, tek bir envanterde toplanması amacıyla 2016 yılında başlatmış olduğum Antalya Kültür Mirası Projesi kapsamında kültür varlıklarımızı yerinde ziyaret ederek denizkaplan.net üzerinden sizlerle paylaşıyorum.

error: Korumalı İçerik!