Antalya ili Muratpaşa ilçesi sınırları içerisinde bulunan Magydus Antik Kenti, Antik Pamfilya Bölgesinde M.Ö. 4. yüzyılda kurulmuş günümüzde Lara Plajı’nın batısında Karpuzkaldıran Askeri Dinlenme Tesislerinin bulunduğu Karpuzkaldıran Plajı’nda kalıntıları bulunan eski bir liman kentidir. Magydus, M.Ö. 4. yüzyılda Attaleia (Antalya) kurulmadan önce limanı dolayısıyla önemli bir şehir sayılmıştır. Attaleia (Antalya) kenti kurulduktan sonra yeni kurulan kentin ikinci limanı konumuna düşmüştür.

Magydus Antik Kenti, Roma Döneminde İmparator Domitian’dan İmparator Gallienus’a kadar sikke basmıştır. Doğu Roma (Bizans) Döneminde piskoposluk listelerinde adı geçen Magydus’un M.S. 7. yüzyılda denize karşı savunmasının zayıflığı dolayısıyla Arap akınları ile ortadan kalkmıştır. Günümüzde Magydus’ta örneği pek az kalmış ve iyi koruna gelmiş yapay bir liman bulunmaktadır. Limanın hemen gerisinde liman hamamına ait tonozlu bir bölüm ayrıca su yolu, az miktarda magazin yapı kalıntıları bulunmaktadır. Liman dışındaki bütün yapılar geç devir karakterinde olup harç ve moloz taş ile inşa edilmiştir.

1960’lı yıllara kadar Magydus’a ait rıhtım kalıntıları, liman ve tesisleri oldukları anlaşılan yapılar ve bunların gerisinde orta derecede kente ait bina izleri bulunmuştur. Magydus’a ait olan bina kalıntıları bugün askeri dinlenme tesis binaları altında kalmıştır. Deniz içindeki rıhtım kalıntıları, liman ve tesislerine ait olduğu görülebilen bir takım kalıntılar bulunmaktadır. Magydus Antik Kenti 1977 yılında I. Derece Arkeolojik Sit Alanı ilan edilerek koruma altına alınmış olup, kalıntıların olduğu sahil bölümü günümüzde askeri bölge içerisinde kaldığı için ziyarete tamamen kapatılmıştır.

Adres:
Güzeloba, Muratpaşa/Antalya

Koordinatlar:
36.84607, 30.79969

Konum:

Muratpaşa’da Görülmesi Gereken Kültür Varlıkları Haritası:

Fotoğraflar:

Magydos Antik Kenti
Magydos Antik Kenti
Magydos Antik Kenti
Magydos Antik Kenti
Magydos Antik Kenti
Etiketler: , , , , , , , , , , , , ,

Yazar: Deniz KAPLAN

Antalya il sınırları içerisinde 19 ilçede bilinen ve bilinmeyen kültür varlıklarının tanıtılması, tek bir envanterde toplanması amacıyla 2016 yılında başlatmış olduğum Antalya Kültür Mirası Projesi kapsamında kültür varlıklarımızı yerinde ziyaret ederek denizkaplan.net üzerinden sizlerle paylaşıyorum.

Yazı Hakkındaki Görüşleriniz:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korumalı İçerik!