Antalya İli, Aksu İlçesi sınırları içerisinde bulunan Magydus-Perge Antik Yolu, MS 2. yüzyılda Perge ile Magydus Antik Kentleri arasında kalan Diş Taşlar mevkii üzerine Roma Döneminde açılmış bir yol güzergâhıdır. “Cihadiye Antik Yolu” adıyla da bilinmektedir. Antik Yol, özellikle batı yönünde kalan bölümüyle günümüze kadar ulaşmıştır. Perge ile Magydus Limanı’nı birbirine bağlayan yol, Aksu Çayı dışında Perge’yi Akdeniz’e bağlayan en kısa güzergâhtır. Antik Pamfilya’yı Pisidya’ya bağlayan yol hattı, Magydus-Perge sonrasında; Aksu ve Kepez üzerinden devam ederek Döşemealtı’ndan geçen Via Sebaste Roma Yoluna bağlanmaktadır.

Diş Taşlar mevkii üzerinden yamacın eğimle kesilmesi ile açılan yolun ortasından su kanalı geçmektedir. Araç geçişi için tüm standartlara sahip yol üzerinde döşeme taş tekniği görülememektedir. Yol, 130 m uzunluğunda olup 5 m genişliğindedir. Mandırlar (Perge) yönünde izleri başlayan yolun Diş Taşlar mevkii sonrasında Altıntaş (Magydus) devamında izleri takip edilememektedir. Antik Yol ve çevresi 1996 yılında 1. Derece Arkeolojik Sit Alanı ilan edilerek koruma altına alınmıştır.

Adres:
Altıntaş Mahallesi, Aksu/Antalya

Ziyaret Tarihi:
09.05.2020

Kaynaklar:
Magydus-Perge Antik Yolu ile ilgili bilgiler; T.C. Antalya Valiliği tarafından hazırlatılan Antalya Kültür Envanteri kitabından alınmıştır.

Fotoğraflar:

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Yazar: Deniz KAPLAN

Antalya il sınırları içerisinde 19 ilçede bilinen ve bilinmeyen kültür varlıklarının tanıtılması, tek bir envanterde toplanması amacıyla 2016 yılında başlatmış olduğum Antalya Kültür Mirası Projesi kapsamında kültür varlıklarımızı yerinde ziyaret ederek denizkaplan.net üzerinden sizlerle paylaşıyorum.

Yazı Hakkındaki Görüşleriniz:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korumalı İçerik!