Antalya İli, Aksu İlçesi sınırları içerisinde bulunan Malaş Antik Taş Ocağı, Aksu Çayı’nın batısında Perge’nin 7.20 km güneyinde Karaçallı Tepesinin 1.40 km kuzeybatısında konumlanan, Karaçallı Mahallesine bağlı Malaş mevkii üzerinde 1.235 m² alanı kapsayan, MÖ 5-3. yüzyılda Perge Antik Kenti için kullanılmış bir taş ocağı sahası ve yerleşim yeridir. Doğal görünümü sebebiyle hemen fark edilmesi mümkün olmayan antik taş ocağı sahası 2019 yılında Malaş mevkii üzerinde gerçekleştirilen kaçak kazı ihbarları ile keşfedilmiştir. Malaş mevkii üzerinde bulunan ocak sahası Antik Dönemde Perge için açılmış, Aksu bölgesinde Karaçallı ile İnönü Tepeleri ile birlikte keşfedilmiş üçüncü taş ocağıdır.

Karaçallı, Altıntaş ve Mandırlar Mahallesi sınır çizgisi üzerinde 40 m yükseklikte traverten yüzey şekline sahip Malaş mevkii’nin Mandırlar yönünde falezlere bakan kuzey kısmı taş ocağı, güney bölümü ise yerleşim alanı olarak kullanılmıştır. Alanın falezlere uzanan kuzey-doğu ve batı kısımlarında taş alındığını gösteren ocak izleri ile güney bölümde yer alan antik yerleşim alanına ait yapı temel kalıntıları günümüzde rahatlıkla görülebilmektedir. Ocak sahasında, yerinde kesilmiş fakat alınmayan blok taşlar bulunmaktadır. Karaçallı ve İnönü Taş Ocakları ile birlikte aynı bölgede yer alması sebebiyle Malaş mevkii’de bulunan taş ocağının MÖ 5-3. yüzyılda işlendiği düşünülmektedir. Malaş Antik Ocağı ve Yerleşimi, 2019 yılında I. Derece Arkeolojik Sit Alanı ilan edilerek koruma altına alınmıştır.

Adres:
Karaçallı Mahallesi, Aksu/Antalya

Ziyaret Tarihi:
15.04.2023

Kaynaklar:
Malaş Antik Taş Ocağı ile ilgili bilgiler; Antalya Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü tarafından hazırlanan tescil raporundan alınmıştır.

Fotoğraflar:

Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Yazar: Deniz KAPLAN

Antalya il sınırları içerisinde 19 ilçede bilinen ve bilinmeyen kültür varlıklarının tanıtılması, tek bir envanterde toplanması amacıyla 2016 yılında başlatmış olduğum Antalya Kültür Mirası Projesi kapsamında kültür varlıklarımızı yerinde ziyaret ederek denizkaplan.net üzerinden sizlerle paylaşıyorum.

error: Korumalı İçerik!