Antalya ili Manavgat ilçesi sınırları içerisinde bulunan Manavgat Boğazı, Manavgat Nehri’nin Akdeniz ile buluştuğu Sorgun ve Side Plajlarının bulunduğu bölgeden geçmesi sebebiyle Manavgat Halkı tarafından Manavgat Boğazı olarak adlandırılmıştır. Manavgat Boğazı, Manavgat’ın içine gizlenmiş bulunduğu coğrafyaya ayrı bir zarafet katmaktadır. Boğaz Plajı ve Manavgat Mendireği bölgede görülmesi gereken diğer güzelliklerdir.

Manavgat Nehri’nin Akdeniz ile birleşerek oluşturmuş olduğu muhteşem uyum ortaya ender görülen bir doğa görüntüsü vermektedir. Boğaz Plajı’nın çevresinde yerleşim alanı bulunmamaktadır. Manavgat Boğazı’na 50 m. uzaklıkta bulunan alabalık çiftliklerinde avcılık yapılmaktadır. 3 km. uzunluğa sahip olan Boğaz Plajı, Manavgat’ın Sorgun ve Side mahalleleri ile bağlantılıdır. Boğaz Plajı devamında Sorgun Titreyen Göl ve Side Antik Kenti Manavgat içerisinde görülmeye değer turizm bölgelerindendir.

Adres:
Doğançam, Manavgat/Antalya

Koordinatlar:
36.738780, 31.491930

Konum:

Fotoğraflar:

Manavgat Boğazı
Manavgat Boğazı
Manavgat Boğazı
Manavgat Boğazı
Manavgat Boğazı
Etiketler: , , , , , , , , , , , , ,

Yazar: Deniz KAPLAN

Antalya il sınırları içerisinde 19 ilçede bilinen ve bilinmeyen kültür varlıklarının tanıtılması, tek bir envanterde toplanması amacıyla 2016 yılında başlatmış olduğum Antalya Kültür Mirası Projesi kapsamında kültür varlıklarımızı yerinde ziyaret ederek denizkaplan.net üzerinden sizlerle paylaşıyorum.

error: Korumalı İçerik!