Antalya ili Manavgat ilçesi sınırları içerisinde bulunan Manavgat Şelalesi, Manavgat Nehri üzerinden dökülen Antalya ve Türkiye’nin en ünlü Şelalelerinden bir tanesidir. Antalya’ya 72 km. uzaklıkta, Manavgat ilçe merkezinin 3 km. kuzeyinde bulunan ve adını bu ilçeden alan Manavgat Şelalesi, Manavgat Nehri sularının 3-4 m.’lik bir falezden düşmesiyle meydana gelmektedir.

Manavgat Nehrini besleyen kaynaklardan en büyüğü olan karstik Dumanlı kaynakları, Oymapınar Barajı yapıldıktan sonra baraj gölü içinde kalmıştır. Az bir yükseklikten dökülmesine rağmen geniş bir alan üzerinde, yüksek bir debiyle akan Manavgat Şelalesi, yılın bazı dönemlerinde Oymapınar Barajı’ndan su bırakılmaması sonucunda Manavgat Nehri’nin debisinin düşmesiyle birlikte Şelale, su gücünü kaybetmektedir. Bazı dönemlerde Oymapınar Barajı kaynaklı olarak Şelale’de kuraklık gözlenmektedir.

Manavgat Şelalesi’nin çevresinde halk için kullanılabilir piknik alanı ve turistik imkanlar dahilinde canlı balık restoranları gibi faaliyet gösteren mülkiyetler vardır. İlçe merkezinin kuzeyinde kalan Manavgat Şelalesi Manavgat Nehri’nin her iki tarafından da ziyaret edilebilmektedir. Şelale’nin asıl gözetleme alanı Manavgat Belediyesi tarafından çevre düzenlemesi yapılan ve ücretli girişe sahip park alanıdır. Çınar ağaçlarıyla kaplı parkta Şelaleyi tam cephe gören seyir terasları, restoran, büfe, hediyelik eşya satış yerleri ve tuvaletler bulunmaktadır.

Adres:
Çayyazı, Manavgat/Antalya

Koordinatlar:
36.81322, 31.45396

Konum:

Fotoğraflar:

Manavgat Şelalesi
Manavgat Şelalesi
Manavgat Şelalesi
Manavgat Şelalesi
Manavgat Şelalesi
Etiketler: , , , , , , , , , , , , ,

Yazar: Deniz KAPLAN

Antalya il sınırları içerisinde 19 ilçede bilinen ve bilinmeyen kültür varlıklarının tanıtılması, tek bir envanterde toplanması amacıyla 2016 yılında başlatmış olduğum Antalya Kültür Mirası Projesi kapsamında kültür varlıklarımızı yerinde ziyaret ederek denizkaplan.net üzerinden sizlerle paylaşıyorum.

Yazı Hakkındaki Görüşleriniz:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korumalı İçerik!