Antalya ili Aksu sınırları içerisinde bulunan Mandırlar Asar Tepe, Perge Antik Kentinin 8 km güneyi ile Aksu Çayının batısında yükselen Karaçallı Tepesinin karşısında, Mandırlar Mahallesinde 8.850,62 m² yüzölçümüne sahip bir yerleşim yeridir. Karaçallı Tepesi arkeolojik sit alanı sınırları içerisinde kalan Asar Tepe üzerinde 2013 yılında yapılan yüzey araştırmalarında herhangi bir taşınır taşınmaz kültür varlığına rastlanılmamıştır. Tepe yüzeyinde bulunan seramik-kiremit parçalarının varlığı ve Aksu Çayına yakınlığı sebebiyle Tepenin Roma ve Bizans Dönemlerinde iskan edildiği düşünülmektedir.


Adres:
Mandırlar Mahallesi, Aksu/Antalya

Ziyaret Tarihi:
29.01.2022

Kaynaklar:
Mandırlar Asar Tepe ile ilgili bilgiler; Antalya Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü tarafından hazırlanan tescil raporundan alınmıştır.

Fotoğraflar:

Etiketler: , , , , , , , , , , , , ,

Yazar: Deniz KAPLAN

Antalya il sınırları içerisinde 19 ilçede bilinen ve bilinmeyen kültür varlıklarının tanıtılması, tek bir envanterde toplanması amacıyla 2016 yılında başlatmış olduğum Antalya Kültür Mirası Projesi kapsamında kültür varlıklarımızı yerinde ziyaret ederek denizkaplan.net üzerinden sizlerle paylaşıyorum.

Yazı Hakkındaki Görüşleriniz:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Top
error: Korumalı İçerik!