Antalya ili Manavgat ilçesi sınırları içerisinde bulunan Naras Köprüsü, 13. yüzyılda Naras Çayı üzerine Selçuklu Sultanı I. Alâeddin Keykubad tarafından yaptırılmıştır. Lyrbe (Seleukeia) Antik Kenti yakınlarında konumlanan Naras Köprüsü, Manavgat ilçesinde günümüze kadar ulaşmış Selçuklu Çağı köprü mühendisliğinin en güzel örneklerinden bir tanesidir.

Naras Köprüsü, Roma İmparatorluk Çağında M.Ö. 2. yüzyılda Melas Vadisi üzerinden Side’ye kadar inşa edilen, günümüzde Manavgat’ın Dikmen mahallesi yakınlarında Naras Çayı kenarında kalıntısı bulunan Su Kemeri’nin bir parçası üzerine 13. yüzyılda Selçuklu Devleti tarafından inşa edilmiştir. Adını Naras Çayından alan Köprü, mimari açıdan Aspendos Antik Kenti yakınlarında bulunan Sultan Alâeddin Keykubad Köprüsüne (Tarihi Aspendos Köprüsü) benzemektedir. 5 sivri kemer üzerine kurulan Naras Köprüsü’nün yüksekliği 11.2 m. en küçük açıklığı ise 9 m. uzunluğundadır.

Naras Köprüsü’nün yapımında kullanılan taşlar çoğunlukla konglomera ve kesme taşlardan, beyaz ve gri mermerden oluşmaktadır. Köprü yapımında Roma harcı kullanılmıştır. Köprünün güney tarafında bulunan Roma İmparatorluk Çağına ait Su Kemeri kalıntısı, yaklaşık 11.5 m. yüksekliğe ve 5.20 m. genişliğe sahiptir.

Etiketler: , , , , , , , , , , , ,

Yazar: Deniz KAPLAN

Antalya il sınırları içerisinde 19 ilçede bilinen ve bilinmeyen kültür varlıklarının tanıtılması, tek bir envanterde toplanması amacıyla 2016 yılında başlatmış olduğum Antalya Kültür Mirası Projesi kapsamında kültür varlıklarımızı yerinde ziyaret ederek denizkaplan.net üzerinden sizlerle paylaşıyorum.

2 Yorum:

  1. Servet Aksoy Yanıtla

    Hayırlı olsun Denizciğim. Maşallah Antalya bölgesinin Evliya Çelebisi gibisin. Emeklerine ve çabalarına sağlık. 🌍🏖🏰🌉

Yazı Hakkındaki Görüşleriniz:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korumalı İçerik!