Antalya ili Alanya ilçesi sınırları içerisinde bulunan Nauloi (Naula) Antik Kenti, Antik Kilikya Bölgesinde Mahmutlar Mahallesi Örenboyu mevkii üzerine MS 4. yüzyılda Doğru Roma (Bizans) Döneminde kurulmuş bir yerleşimdir. Nauloi (Naula) kalıntıları Mahmutlar Mahallesinin kuzeydoğusunda 33 dönüm düzlük alanda tepenin üstü ile yamaçlarında yer almakta olup etrafı surlarla çevirilidir.

Nauloi (Naula) Antik Kentinde bulunan kalıntılar moloztaş ve harç kullanılarak yapılmış mekânlardan oluşmaktadır. Kentte bulunan tüm yapılar Doğu Roma (Bizans) Döneminde yapılmıştır. Etrafı surlarla çevrili olan ve denize 300 m uzaklıkta bulunan Nauloi (Naula)’da; sütunlu cadde, konutlar, çeşme, 6 tapınak, 2 kilise ve 1 antik tiyatro görülebilen yapılardır. Nauloi (Naula)’da bulunan kiliselerden dolayı kentin din adamı yetiştirilen veya dini merkez rolü üstlenen bir konumda olduğu düşünülmektedir.

Geçmişiyle ilgili kesin belgelerin olmadığı Nauloi (Naula)’nın 6 km kuzeyinde Alanya’nın ise 25 km doğusunda konumlanan mimari olarak da benzer özelliklere sahip olduğu Laertes Antik Kenti’nin limanı olduğu düşünülmektedir. Mahmutlar yerleşiminin ortasında endemik bitkilerin de yer aldığı muz bahçeleri içinde bulunan Nauloi (Naula) Antik Kenti 1980 yılında I. derece Arkeolojik Sit Alanı ilan edilerek koruma altına alınmıştır.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , ,

Yazar: Deniz KAPLAN

Antalya il sınırları içerisinde 19 ilçede bilinen ve bilinmeyen kültür varlıklarının tanıtılması, tek bir envanterde toplanması amacıyla 2016 yılında başlatmış olduğum Antalya Kültür Mirası Projesi kapsamında kültür varlıklarımızı yerinde ziyaret ederek denizkaplan.net üzerinden sizlerle paylaşıyorum.

Yazı Hakkındaki Görüşleriniz:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Top
error: Korumalı İçerik!