Antalya ili Muratpaşa ilçesi sınırları içerisinde bulunan Nazır Hamamı, Osmanlı Devleti Döneminde Antalya Kalesi Kale Kapısı semti içerisine yapılmıştır. 17. yüzyılda Antalya’yı ziyaret eden Evliyâ Çelebi, Nazır Hamamını ziyaret etmiş ve hamamdan Seyahatnâmesinde bahsetmiştir.

Bir dönem özel bir işletmeci tarafından işletilen Nazır Hamamı günümüzde kapatılmış ve çevresinde yer alan yapılarla birlikte içerisinde herhangi bir faaliyet yapılmamaktadır. Kaderine terk edilen yapının ön tarafından otopark bulunmaktadır. Hamam’ın yanında bir dönem Antalya Altın Portakal Film Festivalini temsil eden eski bir heykel bulunmaktadır.

Osmanlı hamam mimarisinin tüm özelliklerini içerisinde bulunduran Nazır Hamamı, Kaleiçi Kentsel ve I. Derece Arkeolojik Sit Alanında I. Grup Yapı olarak tescil edilmiştir.

Adres:
Tuzcular, Muratpaşa/Antalya

Koordinatlar:
36.88613, 30.70654

Konum:

Muratpaşa’da Görülmesi Gereken Kültür Varlıkları Haritası:

Fotoğraflar:

Nazır Hamamı
Nazır Hamamı
Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Yazar: Deniz KAPLAN

Antalya il sınırları içerisinde 19 ilçede bilinen ve bilinmeyen kültür varlıklarının tanıtılması, tek bir envanterde toplanması amacıyla 2016 yılında başlatmış olduğum Antalya Kültür Mirası Projesi kapsamında kültür varlıklarımızı yerinde ziyaret ederek denizkaplan.net üzerinden sizlerle paylaşıyorum.

Yazı Hakkındaki Görüşleriniz:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korumalı İçerik!