Antalya İli, Döşemealtı İlçesi sınırları içerisinde bulunan Antik Yapı Kalıntısı, Nebiler Mahallesi yerleşim alanı içerisinde kalan özel mülkiyetteki 560 m² arazi üzerine MS 2. yüzyılda Roma Döneminde inşa edilmiş bir yapıdır. Kalıntının bulunduğu alan ve çevresi iki ve üç katlı binalarla çevrilidir. Binaya ait Anadolu-İon tarzındaki sütun kaidesi bir evin bahçesinde tespit edilmiştir.

Antik binaya ait mimari yapı elemanlarını ve binaya bitişik diğer binaya ait temel kalıntılarını yüzeyde görmek mümkündür. Düzgün kesilmiş ve yontulmuş yöresel kireç taşından elde edilen Anadolu-İon tarzında yapılmış sütun kaidesi ile bina çevresinde yüzeyde görülen seramik parçaları yapının MS 2. yüzyılda yapıldığını kanıtlamaktadır.

Mevcut kalıntılarından yapının bitişik yapılarla bir kompleks oluşturduğunu göstermektedir. Aynı alan üzerinde bulunan zeytinyağı çıkartma taşı ise alanın bina ile birlikte sonraki devirlerde de kullanıldığını göstermektedir. Nebiler’de bulunan antik yapı kalıntısı, 1999 yılında I. Derece Arkeolojik Sit Alanı ilan edilerek koruma altına alınmıştır.

Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Yazar: Deniz KAPLAN

Antalya il sınırları içerisinde 19 ilçede bilinen ve bilinmeyen kültür varlıklarının tanıtılması, tek bir envanterde toplanması amacıyla 2016 yılında başlatmış olduğum Antalya Kültür Mirası Projesi kapsamında kültür varlıklarımızı yerinde ziyaret ederek denizkaplan.net üzerinden sizlerle paylaşıyorum.

error: Korumalı İçerik!