Antalya ili Muratpaşa ilçesi sınırları içerisinde bulunan Nigâr Hatun Türbesi, II. Bayezid’in oğlu Şehzade Korkud’un annesi Nigâr Hatun adına yaptırılmıştır. 15. yüzyılda yaptırılan Nigâr Hatun Türbesi, yapı itibariyle Osmanlı Dönemi mimari özelliklerini taşımaktadır. Nigâr Hatun Türbesi günümüzde Yivli Minare Külliyesi yapı grubu içerisinde bulunmaktadır.

Nigâr Hatun Türbesi, altıgen şeklinde bir gövde üzerine kurulmuş ve piramidal külah şeklinde bir çatıya sahiptir. İçinde doğu-batı doğrultusunda yerleştirilmiş bir sanduka bulunmaktadır. Sandukanın ayak ve başucundaki kitâbelerde; “Bu kabir merhume, günahları bağışlanmış, Abdullah kızı Nigâr Hatun’a aittir ve o, Bayezid Hanın oğlu Sultan Korkud’un annesidir. Allah’ın rahmetine, 980 yılı mübarek ayı Ramazan ayında kavuştu.” yazmaktadır.

Adres:
Selçuk, Muratpaşa/Antalya

Koordinatlar:
36.88686, 30.70463

Konum:

Muratpaşa’da Görülmesi Gereken Kültür Varlıkları Haritası:

Fotoğraflar:

Nigâr Hatun Türbesi
Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Yazar: Deniz KAPLAN

Antalya il sınırları içerisinde 19 ilçede bilinen ve bilinmeyen kültür varlıklarının tanıtılması, tek bir envanterde toplanması amacıyla 2016 yılında başlatmış olduğum Antalya Kültür Mirası Projesi kapsamında kültür varlıklarımızı yerinde ziyaret ederek denizkaplan.net üzerinden sizlerle paylaşıyorum.

Yazı Hakkındaki Görüşleriniz:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korumalı İçerik!