Antalya ili Döşemealtı ilçesi sınırları içerisinde bulunan Öküzini Mağarası, Antalya il merkezinin yaklaşık 32 km. kuzeybatısında Yağca mahallesi’nin kuzeyinde Karain Mağarası’nın 1.5 km. kuzeydoğusunda konumlanmaktadır. Eski Antalya-Burdur Otoyolu mağaranın çok yakınından geçmektedir. Öküzini Mağarası 1990 yılında 1. derece Arkeolojik Doğal Sit Alanı ilan edilmiştir.

1956 yılında Prof.Dr. İsmail Kılıç Kökten tarafından tespit edilen ve aynı kişinin yönetiminde 1956 yılında ağızına yakın bir yerde küçük bir deneme açması ile kültür silsilesi ortaya çıkarılmaya çalışılan Öküzini Mağarası’nda 1990 yılından itibaren tekrar kazı çalışmalarına başlanmıştır. 1999 yılında kazı çalışmaları sona eren mağarada gerçekleştirilen çalışmalar sonucunda, Epi-Paleolitik’ten Neolitik ve Kalkolitik çağlara kadar bazı teknik evreler kaydedilerek bu çağlara ait zengin buluntu toplulukları gün ışığına çıkartılmıştır.

Öküzini Mağarası’nda 23.5 m. uzunluğundaki ilk büyük boşluğun gerisinde ince uzun bir başka boşluk daha yer almaktadır. Ağzı doğu-kuzeydoğuya açıktır ve yaklaşık olarak 25 m. genişliktedir. Yapılan jeolojik araştırmalar sonucunda mağaranın akarsu ile açıldığı ve daha sonraki doğal çöküntülerle büyüdüğü tespit edilmiştir. Mağara kurumuş bir gölün plajına yakındır. Çevresinde su kaynakları olduğundan Paleolitik Çağ’da iskan edildiği tespit edilmiştir. Son yıllarda da ağzının traverten düzlüğüne yakın oluşu ile mağaraya çok rahat girilebilmesi mağaranın son süratle tahrip edilmesine neden olmuştur.

Mağaranın Öküzini olarak isimlendirilmesine yol açan çizikli ve hafif tümsekli öküz kabartması mağaranın bir duvarındaki doğal çıkıntının alt kısmına ayaklar üst kısmına baş şeklinin çizilmesi ile oluşturulmuştur. Kaya kabartmasının kaba şeklinden esinlenerek yapılmış olan bu basit kabartmanın zamanında boyalı olduğu tahmin edilmektedir. Günümüzde bu kabartma yerinde bulunmamaktadır.

Ziyaret Tarihi:
12 Mart 2021

Adres:
Yağca, Döşemealtı/Antalya

Koordinatlar:
37.08335, 30.57939

Konum:

Fotoğraflar:

Öküzini Mağarası
Öküzini Mağarası
Öküzini Mağarası
Öküzini Mağarası
Öküzini Mağarası
Öküzini Mağarası
Öküzini Mağarası
Öküzini Mağarası
Öküzini Mağarası
Öküzini Mağarası
Öküzini Mağarası
Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Yazar: Deniz KAPLAN

Antalya il sınırları içerisinde 19 ilçede bilinen ve bilinmeyen kültür varlıklarının tanıtılması, tek bir envanterde toplanması amacıyla 2016 yılında başlatmış olduğum Antalya Kültür Mirası Projesi kapsamında kültür varlıklarımızı yerinde ziyaret ederek denizkaplan.net üzerinden sizlerle paylaşıyorum.

Yazı Hakkındaki Görüşleriniz:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Top
error: Korumalı İçerik!