Antalya ili Konyaaltı ilçesinde bulunan Olbia Antik Yolu, Antik Dönemde Olbia (Konyaaltı) ile Attaleia (Antalya) Antik Kentlerini kuzeyden birbirine bağlamış ve iki kent arasındaki yoğun ticaret ilişkisini geliştirmiş önemli yol ağlarından bir tanesi olmuştur. Antik Yola ait izler Akdeniz Kent Parkı sınırları içerisinde görülebilmektedir.

Antalya halkı tarafından “Olbia Kanyonu” veya “Olbia Obruğu” olarak bilinen 5M Migros AVM’nin arkasında kalan yer, günümüzde Konyaaltı olarak bilinen Antik Dönemde Olbia Antik Kenti’nin bulunduğu yerdir. Bergama Kralı II. Attalos’un Attaleia (Antalya)’yı kurmasıyla birlikte Olbia halkı Antalya’ya katılmıştır. Olbia Antik Kenti’nden günümüze Olbia Kanyonunda bulunan Arapsuyu Köprüsü ve Antik Yol dışında bir yapı ulaşmamıştır.

Akdeniz Kent Parkı’nın 5M Migros yönünde bulunan Olbia Antik Yolu’nun günümüze ulaşan güzergah uzunluğu 207 m. genişliği ise 3 m.’dir. Ana kaya üzerine açılan yol hattı üzerinden geçen ağır araçların tekerlek izlerine rastlanılmaktadır. Yol üzerinde bulunan tekerlek izlerinin derinliği araçların bu yolu uzun süre kullanarak yük transferi gerçekleştirdiğini göstermektedir.

Adres:
Arapsuyu, Konyaaltı/Antalya

Koordinatlar:
36.8786, 30.65951

Konum:

Fotoğraflar:

Olbia Antik Yolu
Olbia Antik Yolu
Olbia Antik Yolu
Olbia Antik Yolu
Olbia Antik Yolu
Olbia Antik Yolu
Etiketler: , , , , , , , , , , , , ,

Yazar: Deniz KAPLAN

Antalya il sınırları içerisinde 19 ilçede bilinen ve bilinmeyen kültür varlıklarının tanıtılması, tek bir envanterde toplanması amacıyla 2016 yılında başlatmış olduğum Antalya Kültür Mirası Projesi kapsamında kültür varlıklarımızı yerinde ziyaret ederek denizkaplan.net üzerinden sizlerle paylaşıyorum.

Yazı Hakkındaki Görüşleriniz:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Top
error: Korumalı İçerik!