Antalya ili Manavgat ilçesi sınırları içerisinde bulunan Oymapınar Merkez Camii, 1264 yılında Selçuklu Devleti döneminde yaptırılmıştır. Oymapınar Merkez Camii’nin Selçuklu Sultanı II. İzzeddin Keykâvus tarafından yaptırıldığı tahmin edilmektedir. Sonradan yapılan Camii binası yanında 750 yılı aşkın süredir çok iyi korunarak günümüze kadar ulaşan Selçuklu Çağına ait minare Camii’nin tek minaresidir.

Manavgat ilçesine bağlı Oymapınar mahallesi, Selçuklu Devleti döneminde bölgeye yerleşen Oymaklar tarafından kurulmuştur. 8 Aralık 1998 tarihinde belediye statüsü alarak beldeye dönüşen Oymapınar, 12 Kasım 2012’de TBMM’de kabul edilen 6360 sayılı kanun ile mahalle olmuştur. Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde Homa adıyla yerleşim gören köy daha sonra Oymapınar ismini almıştır.

Adres:
Oymapınar, Manavgat/Antalya

Koordinatlar:
36.87618, 31.52081

Konum:

Fotoğraflar:

Oymapınar Merkez Camii
Oymapınar Merkez Camii
Oymapınar Merkez Camii
Oymapınar Merkez Camii
Oymapınar Merkez Camii
Etiketler: , , , , , , , , , , , ,

Yazar: Deniz KAPLAN

Antalya il sınırları içerisinde 19 ilçede bilinen ve bilinmeyen kültür varlıklarının tanıtılması, tek bir envanterde toplanması amacıyla 2016 yılında başlatmış olduğum Antalya Kültür Mirası Projesi kapsamında kültür varlıklarımızı yerinde ziyaret ederek denizkaplan.net üzerinden sizlerle paylaşıyorum.

error: Korumalı İçerik!