Antalya ili Serik ilçesi sınırları içerisinde bulunan Paşa Kemeri Köprüsü, Osmanlı Devleti Döneminde Serik ilçesine bağlı Çakallık Mahallesine yapılan Beşgöz Köprüsü’nün devamı niteliğinde olup Osmanlı Döneminde kullanılan eski Antalya-Serik yolunun üzerinde konumlanmaktadır. Yöre halkı tarafından Paşa Kemeri adıyla bilinen Köprü günümüze ulaşamamıştır. Serik ilçesine bağlı Dikmen ve Kadriye Mahalleleri arasında aynı adı aldığı Paşa Kemeri Caddesi üzerinde bulunan Köprünün dere kıyısındaki köprü ayağına ait kalıntılar mevcut olup, daha geniş ve yüksek olması gereken orta kemer ile batısındaki küçük kemeri yıkılmıştır.

Paşa Kemeri Köprüsü, kum-kireç karışımı harçla kemer taşı düzgün kesilmiş yöresel taş ile yapılmış olup beden duvarı ise yöresel amorf taş ile örülmüştür. Kullanılamayacak durumda olan Köprü’nün yanına araç geçişi için yeni bir köprü yapılmıştır. Yeni Köprü’den Paşa Kemeri Köprüsüne ait kalıntılar görülebilmektedir.

Adres:
Cumalı, Serik/Antalya

Koordinatlar:
36.89912, 31.01491

Konum:

Fotoğraflar:

Paşa Kemeri Köprüsü

Serik ilçesine bağlı Dikmen ve Kadriye Mahallelerini birbirine bağlayan Köprü.

Paşa Kemeri Köprüsü

Yeni Köprü üzerinden Paşa Kemeri Köprüsü’nün günümüze ulaşan ayak kalıntısı.

Paşa Kemeri Köprüsü

Köprü’ye ait günümüze ulaşan tek kalıntı.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , ,

Yazar: Deniz KAPLAN

Antalya il sınırları içerisinde 19 ilçede bilinen ve bilinmeyen kültür varlıklarının tanıtılması, tek bir envanterde toplanması amacıyla 2016 yılında başlatmış olduğum Antalya Kültür Mirası Projesi kapsamında kültür varlıklarımızı yerinde ziyaret ederek denizkaplan.net üzerinden sizlerle paylaşıyorum.

error: Korumalı İçerik!